Dosya 05 MART 2012 / 12:09

Sanallaştırma donanımın önemini artırıyor

Sanallaştırma, fiziksel kaynaklara erişimin soyutlaştırılmasını, bu kaynakların kolayca erişilebilen mantıksal kaynaklar haline getirilmesini sağlıyor. IBM Türk Sistem ve Teknoloji Bölümü Lab. Servisleri Müdürü Ercan Bulut, bu sayede BT’nin kullanım oranının (utilization) yükseltilebilmesinin, bilgiye erişimin etkinleşmesinin ve insan kaynaklarının verimliliği alanlarında çok daha ileri seviyeler yakalanabilmesinin önünün açıldığını söyledi. “100 uygulama için 100 sunucu kullanılması dönemi artık geride kaldı,  birçok değişik mimarideki depolama cihazlarına sunuculardan ayrı ayrı erişim yaklaşımının da geride kaldığı gibi… Artık tümüyle sanallaştırılmış birkaç sunucu üzerinde, tüm uygulamaların çalışabileceği hazır bir ortam var” diyen Bulut, bu durumun sanallaştırmayı, donanımı etkisiz kılan değil, verimli kullanan bir çözüm haline getirdiğini belirtti.

Yetersiz donanım çözümü de olumsuz etkiliyor
Sanallaştırma, kullanıcılarına donanım bağımsız bir dünya yaratıyor olabilir ama donanım hâlâ çok önemli. Avnet Kurumsal Çözümler Teknik Danışmanı Mehmet Çolakoğlu, yetersiz işlemci ve bellek kapasitesine sahip bir donanımla sanallaştırmadan verim alınamayacağına kesin gözüyle bakıyor. Çolakoğlu, “Biz sunucu veya masaüstü sanallaştırması düşünen müşterilere sunucuların özellikleri kadar kullanılacak veri depolamanın da çok önemli olduğunu söylüyoruz” diyerek, doğru tasarlanmamış bir veri depolama ile sanallaştırmadan verim alınabilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti.
Dora Telekom Veri Merkezi Operasyon Direktörü Tonra Daylan ise bilgi işlem departmanlarının sahip oldukları kaynakların yeterince verimli kullanılamamasının ve iş sürekliliğinin günümüz ihtiyaçlarını karşılayamamasının sanallaştırma teknolojilerinin doğmasına yol açtığını hatırlatarak, “Sanallaştırma teknolojileri, donanımların sahip olduğu performans gücünü tam olarak yansıtabilmelerini sağlayan en güncel araçların başında gelmektedir. Bu sayede donanımların önemi artmaktadır” dedi.

“Sanallaştırma platformu işin bir bacağı”
Sunucular sanallaştırıldığında sadece seçilen sanallaştırma platformunun önemli olduğu konusunda bir önyargı bulunduğunu dile getiren NetApp Sistem Mühendisi Erkin Korkmaz, “Sadece seçilen platform değil, bu platformun üzerinde çalışacağı sunucu donanımı, depolama ünitesinin sanallaştırma ile uyumlu yazılım çözümleri ve donanımsal teknolojilerin sağladığı avantajlar da önem taşır” dedi.
NetApp ürünleri üzerinde yer alan tekilleştirme ve sıkıştırma teknolojisiyle depolama alanı ve sistem verimliliği sağlandığını söyleyen Korkmaz, bu sayede toplam yatırım maliyetinde büyük tasarruflar sağlandığını da belirtti.
ETİKETLER : Sayı:861