Dosya 28 ŞUBAT 2010 / 18:00

Sanallaştırma teknolojileri tam gaz

Müşterilerin yakın bir gelecekte artık BT servislerini doğalgaz ya da elektrik gibi bir hizmet olarak alacaklarını, arka planda ise sistemlerin nerede olduğu, altyapısı, yönetimi ve bakımı ile ilgilenmeyeceklerini anlatan Anadolu Bilişim Hizmetleri Profesyonel Hizmetler Müdürü Bektaş Özkan, “Sadece satın aldıkları hizmetin hizmet seviyesi anlaşmasına uygun olarak sunulup sunulmadığıyla ilgilenecekler. Sanallaştırma, bu modeli sağlayan Cloud Computing,  Software as a Service, desktop virtualization uygulamalarının altyapısını oluşturacak. Yani sanallaştırma artık her ölçekteki şirketin gündeminde olması gereken bir konu. Sanallaştırma, yönetim kolaylığı, kaynakların verimli kullanılması, esneklik, zaman ve enerji tasarrufu gibi avantajlar sağlıyor” dedi.
Sanallaştırma teknolojisini belli bir sunucu sayısına bağlamanın dogru olmadığını düşünen Arena Kurumsal Ürünler Grup Müdürü Cenk Soyluoğlu, sanallaştırmanın şirketin bilgi işlem yatırımından beklentileri ve bu yatırımı ne kadar dinamik kullanmak istediği ile alakalı bir konu olduğunu söyledi. Soyluoğlu, “Türkiye’de sunucu sanallaştırması konusunda oldukça önemli mesafe katedildi, ancak çok büyük kurumlarda bile veri depolama sanallaştırması son bir iki senedir konuşulabiliyor. Bunun en önemli sebebi, bu konunun çok boyutlu olması ve ciddi bir bilgi birikimine ihtiyaç duyulması. Bu konuda pazar halen oldukca geniş ve sanallaştırma hizmeti sunan şirketler arasında ciddi bir rekabet yaşanıyor. Rekabetçi olabilmek için en önemli konu teknik yeterlilik ve şirketin başarılı bir şekilde sonuçlandırdığı projeler” şeklinde konuştu.
Sorulara doğru yanıtlar bulunmalı
Avnet Sanallaştırma Teknik Danışmanı Serhat Akkalyoncu, asıl cevaplanması gereken soruları şu şekilde sıraladı: “Kullandığım veya kullanacağım donanımdan daha yüksek bir verimlilik ile nasıl yararlanabilirim?

SanallastirmaSunucu sanallaştırması ön planda

Günümüzde sanallaştırma teknolojileri sunucu, masaüstü, uygulama, veri depolama ve ağ alanlarında kullanılmakta. Sanallaştırma teknolojilerinin öncü ve en yaygın olduğu alanın sunucu sanallaştırma olduğunu düşünen KoçSistem Satış Destek Grup Yöneticisi Güney Seyhan, sunucu sanallaştırma teknolojilerinin, sunucu konsolidasyonu, iş yükü dengeleme, enerji yönetimi ve yedekleme fonksiyonları ile işletmelerde en etkin biçimde kullanıldığını anlattı. Seyhan, sanallaştırma alanına yatırım yapan ve faydalarını gören işletmeler tüm sistemlerini sanallaştırma yoluna giderek yeni sanallaştırma alanlarını araştırmakta. Sanallaştırma teknolojileri yatırımının geri dönüşü çok çabuk olduğu için de şirketler hızla bu teknolojileri benimseyebilmekte” şeklinde konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics