Dosya 09 EYLÜL 2012 / 17:35

Sarf malzemesi en az cihaz kadar önemli

Markalar, sahte ürün kullanımında orijinal ürünün garanti dışı olacağına dair uyarıyor. Detaylar dosyamızda.

Büyük markalar tüketiciyi sahte ürün kullanımında orijinal ürünün artık garanti kapsamında olmadığına dair uyarsa da, orijinal sarf malzemelerine göre daha ucuz olan sahte/korsan, yan sanayi veya dolum sarf malzemeleri tüketicilere cazip gelebiliyor. Cihaza zarar veren sahte/korsan ürünlerin kullanımının önüne geçebilmenin yolu tüketiciyi bilinçlendirmekten geçiyor.

Cihazların performansını doğrudan etkileyen sarf malzemelerinin orijinallerini kullanmak cihazın uzun ömürlü olması açısından da büyük önem taşıyor. Piyasada en çok yazıcı malzemelerinde karşılaşılan orijinal olmayan ürünleri tüketicinin tercih etmesinin birincil nedeni fiyatının düşük olması. Ancak orijinal olmayan ürünler hem insan sağlığına hem de geri dönüşümü zor olduğundan çevreye zarar veriyor. Cihazı bozarak sonrasında tüketiciyi maddi kayba uğratan sahte ürünlerin tüketiminin azaltılması için büyük markaların aldığı önlemlerden biri lisanslı yan sanayi üretimi. Buna paralel olarak, yan sanayi piyasası gittikçe büyüyor ancak orijinallerinin yaklaşık beşte biri fiyatına satılan ürünler de daha ucuz sahte ürünlerin önüne geçemiyor.
Sahte ürünleri satan kişiler, bu ürünlerin orijinalinden farklı olmadığı iddiası ile tüketicileri yanıltıyor veya orijinal diye satıyor. Markaların orijinal olmayan ürüne karşı tüketiciyi bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalardan biri de mağazalara sahte ya da doldurma toner kullanımının yazıcılara nasıl zarar verdiğini tasvir eden stantlar kurmak. Diğer zincir marketlere kurulacak benzeri stantlar ve bilgilendirme posterleriyle de bu çalışmalar destekleniyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics