Dosya 09 EYLÜL 2012 / 17:35

Sarf malzemesi en az cihaz kadar önemli

Markalar, sahte ürün kullanımında orijinal ürünün garanti dışı olacağına dair uyarıyor. Detaylar dosyamızda.

Büyük markalar tüketiciyi sahte ürün kullanımında orijinal ürünün artık garanti kapsamında olmadığına dair uyarsa da, orijinal sarf malzemelerine göre daha ucuz olan sahte/korsan, yan sanayi veya dolum sarf malzemeleri tüketicilere cazip gelebiliyor. Cihaza zarar veren sahte/korsan ürünlerin kullanımının önüne geçebilmenin yolu tüketiciyi bilinçlendirmekten geçiyor.

Cihazların performansını doğrudan etkileyen sarf malzemelerinin orijinallerini kullanmak cihazın uzun ömürlü olması açısından da büyük önem taşıyor. Piyasada en çok yazıcı malzemelerinde karşılaşılan orijinal olmayan ürünleri tüketicinin tercih etmesinin birincil nedeni fiyatının düşük olması. Ancak orijinal olmayan ürünler hem insan sağlığına hem de geri dönüşümü zor olduğundan çevreye zarar veriyor. Cihazı bozarak sonrasında tüketiciyi maddi kayba uğratan sahte ürünlerin tüketiminin azaltılması için büyük markaların aldığı önlemlerden biri lisanslı yan sanayi üretimi. Buna paralel olarak, yan sanayi piyasası gittikçe büyüyor ancak orijinallerinin yaklaşık beşte biri fiyatına satılan ürünler de daha ucuz sahte ürünlerin önüne geçemiyor.
Sahte ürünleri satan kişiler, bu ürünlerin orijinalinden farklı olmadığı iddiası ile tüketicileri yanıltıyor veya orijinal diye satıyor. Markaların orijinal olmayan ürüne karşı tüketiciyi bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalardan biri de mağazalara sahte ya da doldurma toner kullanımının yazıcılara nasıl zarar verdiğini tasvir eden stantlar kurmak. Diğer zincir marketlere kurulacak benzeri stantlar ve bilgilendirme posterleriyle de bu çalışmalar destekleniyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:887
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN