Dosya 17 MAYIS 2010 / 11:31

Sektörden ve dünyadan kısa kısa...l Bilgi Üniversitesi Murat Sertel İleri İktisadi Araştırmalar Merkezi’nin açılışında konuşmak üzere Türkiye’ye gelen Nobel ödüllü ekonomist Eric Maskin, Yunanistan benzeri krizlerin Avrupa’da görülme riskinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Maskin, “Yunanistan tek başına dünya ekonomisi için bir tehdit oluşturmak için çok küçük. Ancak, Yunanistan’da yaşanan sorunların başka ülkelere yayılmasını engelleyen bir mekanizma yok. Krizin İspanya, Portekiz, İtalya, İrlanda gibi ülkelere yayılması gerçek bir olasılık. Eğer bu gerçekleşirse, krizde ikinci dip tetiklenmiş olur” dedi.

Sektordenvedunyadan2l ABD’de Dow Jones sanayi endeksinde geçtiğimiz hafta içinde neredeyse bin puanlık düşüşün ardından bilgisayarların gerçekleştirdiği yüksek hızlı işlemlere sınırlama getirilmesine yönelik görüşler güçlendi. Borsa tarihinin en sert seans içi düşüşlerinden birinin yaşandığı 10 dakika içinde endeks neredeyse 700 puan kaybetti. Sert düşüşün hatalı işlemlerden kaynaklandığı düşünülüyor. Bilgisayar üzerinden yapılan yüksek hızlı işlemlerde, belirli koşullara göre işlemler otomatik olarak yürütülüyor ve saniyenin milyonda biri gibi kısa sürelerde gerçekleşiyor. Bilgisayar üzerinden yapılan yüksek hızlı işlemlerin ABD hisse senedi piyasalarındaki toplam işlem hacmi içindeki payı yüzde 60’a ulaşıyor.

l Gelir İdaresi Başkanlığı, 2009 yılı gelirleri için Nisan ayında verilen kurumlar vergisi beyannameleri
sonucu oluşan vergi rekortmenleri listesini açıkladı. Kurumlar vergisi rekortmenleri listesinde geçen yıl 3’üncü olan Ziraat Bankası, bu yıl ilk sıraya yerleşti. Ziraat’i 1 milyar 92 milyon 204 bin 822 liralık vergiyle Garanti Bankası izledi.

l Bloomberg haber ajansında yayımlanan bir analize göre, Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG) krizden çıkış yolunu Türkiye’de görüyor. Yazıda, NBG’nin sahibi olduğu Finansbank’ın, Yunan bankasının anavatanındaki operasyonlarından daha kârlı olduğuna dikkat çekiliyor.

l Türk bankacılık sektörünün 31 Mart tarihi itibarıyla net dönem kârı, 3 milyar 579 milyon lira oldu. BDDK Türk Bankacılık Sektörü Raporu’na göre, Türk bankacılık sektörünün vergi öncesi kârı ise 4 milyar 492 milyon lira olarak belirlendi.

l Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, yılın üç ayında Şekerbank’ın kredilerde 5,9 milyar lira büyüklüğe ulaştığını, kredilerdeki yıllık büyümenin yüzde 18, yıl sonundan bu yana gerçekleşen büyümenin ise yüzde 8 olduğunu belirtti.

l Türkiye İş Bankası, ekonominin 2010 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 büyüdüğünü, yıllık büyümenin ise yüzde 5’i aşacağını tahmin ettiğini açıkladı.

l DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş “2010 yılının ilk üç ayında net kârımızı yüzde 30 artırarak, 163 milyon TL’ye yükselttik” dedi.

Sektordenvedunyadan3l Yüzde 83’ü kamulaştırılmış olan Britanya bankası RBS, 2 bin 600 kişinin işine son vereceğini açıkladı. Banka, krizin başlamasından bu yana 20 bin kişiyi işten çıkarmıştı. Banka bu kez de sigortacılık ve bireysel bankacılık birimlerinde tenkisat yapacak.

l VakıfBank, ekonomilerin gelişme motoru ve istihdam kaynağı olarak nitelendirilen KOBİ’ler için tüm şubelerini Ticari Atılım Merkezi (TAM) haline getiriyor. VakıfBank’ın Ticari Atılım Merkezi haline gelmiş tüm şubelerinde, sektörel ve bölgesel analizler sonucunda oluşturulan ürün ve uygulamalarla cazip koşullarda finansman sağlanarak KOBİ’lere özel çözümler sunuluyor.

l Halkbank 515 milyon lira kâr etti, 1564 kişiyi işe aldı. Halkbank, 2010’un ilk üç ayında kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41.3 artırarak 515 milyon TL’ye ulaştırdı.
ETİKETLER : Sayı:771

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics