Dosya 13 KASIM 2011 / 17:00

SEKTÖREL REKABETTE NET TAKİP, FARK YARATIR

OT/VT uygulamalarının yaygınlık kazanması, özellikle saha operasyonları yoğun olan şirketlerle başladı. Eskiden gün boyu sahada satış yapan personel, ofise döndüklerinde PDA üzerinden yaptıkları satışları POS’tan aldıkları ödeme ile eşleştirmek, yani muhasebede mutabakat için zaman harcamak zorundaydı. Buna ek olarak, farklı kartlarla yapılan tahsilatlar için ayrı ayrı bankalardan ciro bilgisi alınması ve bunların da takip edilmesi önemli bir gereklilik oluyordu. Bu uygulamaların takibinde minimum hata, anlık kontrol olanağı, böylece merkez ve saha arasında tam koordinasyon için OT/VT uygulamaları önemli bir adım oldu. Her sektör için artık bu uygulamalar, planlı bir faaliyet süreci adına gereklilik. Bu alanda bazı standart uygulamalar, şirketlere ve sektörel ihtiyaçlarına özel yazılımlarla daha zenginleşiyor.

Yatırımlar hız kesmiyor
Bilkur Genel Müdürü Zümral Erciyas, günümüz rekabet ortamında şirketlerin maliyetlerini azaltmak için ürün hareketlerini kontrol altında tutmasının gerekliliğine dikkat çekerken, Aybil Bilişim Genel Müdürü Uğur Çetinkaya ise küresel krizlerin yaşanmasının, Türkiye’de üretim yapan şirketlerin orta ve uzun vadede yatırım yapmalarını zorlaştırdığını vurguladı. Sadece kısa vadede önemli ihtiyaçların karşılanmaya çalışıldığına işaret eden Çetinkaya, “Ama bir yandan da, ülkemizde bulunan dış sermayeli şirketler yatırımlarını sürdürmeye devam ediyor. Dolayısıyla sektör gelişiyor” dedi.
Boer Ürün Yönetimi ve Pazarlama Grup Müdürü Korkud Kılınç, OT/VT sektörünün kriz dönemlerinde bile küçülme göstermeyen bir sektör olduğunu vurgulayarak, olumlu beklentileri şu örnekle destekledi:

Düşen maliyetlerin olumlu etkisi
“Üreticiler tarafından baktığımızda, Honeywell gibi bir dünya devinin pazara girip HHP, Metrologic ve LXE şirketlerini satın alıp, ayrıca yatırıma devam ediyor olması da dünya genelinde sektörden beklentinin büyük olduğunu gösteriyor.”
KoçSistem Otomasyon Satış Birim Yöneticisi Engin Güney, izlenebilirlik, kalite, doğruluk, zaman ve verimlilik gibi kavramların işletmeleri süreçlerinde daha fazla OT/VT çözümlerini konumlandırmaya yönlendirdiğine dikkat çekerken, uzun vadede RFID teknolojisindeki ucuzlama ile maliyetten dolayı gerçekleştirilemeyen projelerin de ön plana çıkacağı kanısında. Univera Proje Satış Yöneticisi Figen Türer’e göre, OT/VT donanımlarının kullanıldığı projeler geçmişte daha çok ‘büyük şirketlerin’ ilgi alanındaydı. Ama son yıllarda OT/VT donanım yatırım bedellerinin düşmesi ile KOBİ ölçeğindeki şirketlerin de bu sistemlere ilgisinin arttığı görülüyor. Tecpro Bilgi Teknolojileri Barkod&POS Otomasyon Sistemleri Kanal Yönetmeni Uğur Demirdiş ise bu tür teknolojilere yönelik talebin gittikçe arttığına dikkat çekti ve potansiyeli de şu sözlerle özetledi: “Devir artık hızlı ve pratik iş süreçlerinin devri. Dolayısıyla, Türkiye henüz bu yolun başında olsa dahi, hızlı ve güvenli adımlarla büyük ümit vaat ediyor.”

Her sektörün vazgeçilmezi

Mobit Bilişim Pazarlama Müdürü Ahmet Sinan Ekinci, son yıllarda, mobil araçların kullanışlılığı ve sundukları çözümler nedeniyle, geleneksel masaüstü sistemlerden mobil araçlara doğru geçişin hızlandığını belirterek, pazardaki yapıyı şöyle anlattı:
“Mobil araçların kullanımı yaygınlaştı. Artık OT/VT ürünleri şirketler için vazgeçilmez. Şirketlerin, özellikle de kurumsal mobilite ürünlerine yaptığı yatırımlar hızla artıyor. Günümüzde artık üreticiler, dağıtıcılar, servis şirketleri, taşıma/lojistik şirketleri için OT/VT donanımlarının ve çözümlerinin önemi arttı. Geçtiğimiz yıllarda sadece küresel şirketlerin yaptığı yatırımlar varken, bugün tüm pazarlarda rekabetin artmasıyla yerel üreticiler de bu çözümlerden yararlanarak süreçlerini kontrol ediyor. Biz de, bir yandan portföyümüze yeni ürünler eklemek amacıyla pazarlama ekibimiz kanalıyla dünya piyasalarını tarıyoruz, diğer yandan Ar-Ge ekibimizin çalışmaları ile satışını yaptığımız ürünleri yeni teknoloji ile donatmaya çalışıyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:845

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics