Dosya 17 MAYIS 2010 / 11:27

Sektörün hem vitrini hem de geri plandaki görünmez kahramanı: Bilişim

Hem kesintisiz ve kaliteli hizmet verme gerekliliği. Hem tüm sektörlerin artık olmazsa olmazı müşteri memnuniyeti hem de yeni ve inovatif ürünlerle sektörde fark yaratma isteği. Finans ve bankacılık sektörü için çok kritik kavramlar bunlar. İşte bu yüzden de Türkiye’de her daim bu sektör teknoloji yatırımlarında öncü olmuştur. Kriz dönemlerinde dahi sektör çıkış yolunu hep teknolojide, teknoloji sayesinde farklılık yaratma, tasarrufa gitme ve verimlilik artırmada bulmuştur.
Türkiye’de belki etkilerini doğrudan yıkıcı şekilde hissetmesek de içinde bulunduğumuz dönem Avrupa ekonomisi için tarihinin en zor dönemlerden biri olarak geçiyor. Yunanistan’ı sarsan ekonomik depremin artçı sarsıntılarının kıtayı ve sonra da tüm dünyayı sarmasından endişe ediliyor. Tüm bu gelişmeler esasında ekonomide ve finans dünyasında önümüzde yepyeni bir dönemin başladığının işaretlerini veriyor bize. Yeni koşullar bir yandan da yeni riskleri beraberinde getiriyor. Bu yeni dönemde de her an kriz, her an tedbir politikaları, her an sıkıntılar ekonominin kapısında olabilir.
Tüm bu kırılganlığa ve esnekliğe karşı teknoloji yatırımlarının azaltılmaması gerekiyor. Bunun bilincinde olan Türk finans ve bankacılık sektörü de BT yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Türk bankaları krizde iyi bir sınav verip daha sağlam çıktılar ve şimdi teknoloji başta olmak üzere geleceğe dönük yatırımlarını hızlandırdılar. İnsansız şube, akıllı ATM’ler, fonksiyonları genişletilmiş artık bir hayat kartına dönüşen banka ve kredi kartları, azami derecelere yükseltilen güvenlik önlemleri. Artık sektörün hem vitrini hem de geri planda görünmez kahramanı teknoloji demek mümkün.
ETİKETLER : Sayı:771

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics