Dosya 13 KASIM 2011 / 16:56

ŞİRKET BÜTÜNÜNDE ‘ÖLÇÜLEBİLİR’ ADIMLAR

OT/VT uygulamalarında elde edilen faydalar, bu yapıların beraberinde getirdiği ölçülebilir ve kontrol edilebilir yapı, her ölçekte ve her sektörde şirketin ilgisini çekmeye devam edecek gibi görünüyor. Bu yapının gelişiminde, çeşitlenen teknolojik cihazların da payı büyük olacak. Tecpro Bilgi Teknolojileri Barkod&POS Otomasyon Sistemleri Kanal Yönetmeni Uğur Demirdiş’e göre, OT/VT uygulamalarının vazgeçilmez başlıca donanımları; barkod teknolojileri etrafında yoğunlaşıyor. En yaygın OT/VT donanımları da barkod okuyucular ve barkod yazıcılar. Günümüzde OT/VT alanında yaygın anlamda kullanılan bir boyutlu barkodlardan (çizgi barkod)  RFID teknolojisine kadar çok geniş bir yelpaze oluştuğuna dikkat çeken Demirdiş, işletmelerde uygun teknolojiyi ve uygun çözümü belirlemek için çok iyi bir analiz gerektiğini de hatırlattı. Çünkü bu sistemleri oluştururken asıl dikkat edilmesi gereken; uygun yazılımı ve donanımı iyi ölçeklemek ve yerinde kullanabilmek.
OT/VT uygulamalarının, daha çok çevresel faktörlerin zorlu olduğu yerlerde kullanılan uygulamalar olduğunu belirten KoçSistem Otomasyon Satış Birim Yöneticisi Engin Güney, cihaz seçimindeki öncelikli kriterleri şöyle tanımladı:

Esnek teknoloji tercihi
“Kullanılan cihazın endüstriyel olması, uygun olmayan saha koşullarında bile yüksek performansla çalışmaya devam edebilmesi önemli. Ayrıca cihazlarla beraber kullanılan uygulamaların (yazılımların), aynı cihazlar gibi sağlam bir altyapıya  sahip olması ve merkezi şekilde yönetilebilir olması şart. Kullanım kolaylığı sağlanması ve kurumların iç yapılarıyla uyumlu bütünleşik çalışabilmeleri kadar, esnekliğe sahip teknolojilerin kullanılması da gerek.”
Bilkur Genel Müdürü Zümral Erciyas, müşterinin talep ettiği uygulamaya bağlı olarak, müşterinin ihtiyacını karşılayan son teknolojiye sahip, daha hızlı, daha hafif, daha sessiz, daha uzun ömürlü, daha küçük ebatlı cihazların tercih edildiğini belirtti ve buna örnek olarak portföylerinde yer alan Zebex marka barkod okuyucuları, Argox ve Godex barkod yazıcıları, Argox, Zebex, Bitatek ve Unitech marka el terminallerini gösterdi. Boer Ürün Yönetimi ve Pazarlama Grup Müdürü Korkud Kılınç ise “Tamamen müşteri odaklı proje yaklaşımımız olduğu için, kullanılacak teknolojiyi de cihazı da müşterinin ihtiyaçlarına göre birlikte belirliyoruz” dedi.

Sahada 3G ön
planda
Saha cihazlarında 3G tercih edilmeye başlamış olmasına rağmen, Kılınç, fiyat/performans oranı iyi olan GPRS’li ürünlerin sahadan yüklü data göndermeyen şirketler tarafından tercih edildiğini belirtti. Geleceğe yatırım olarak, 2D barkod okuyuculu ürünlerin tercih edilebildiğini hatırlatan Kılınç, modülaritesi yüksek olan ürünlerin bugün mevcut olmayan gelecek teknolojilerine uyum sağlama öngörüsü ile tercih edilebildiğini vurguladı. Mobisis Yönetici Ortağı Mahmut Cenk Ünlü de, sahada yapılan işlerde 3G özellikli ve PDA tasarımlı endüstriyel cihazların tercih edildiğine işaret ederken, depolarda ise ‘standart ürün’ olarak tanımladığı MC9090-G modelinin ön planda olduğu bilgisini paylaştı. Univera Proje Satış Yöneticisi Figen Türer, tercih edilen teknoloji ve cihazları şöyle anlattı: “Ağ bağlantı ve programlanabilme özelliği olan özel endüstriyel etiket yazıcılar, datamatrix ve klasik barkodları uzak/yakın mesafeden okuyabilen okuyucular ve WiFi bağlantı özelliği olan sağlam, zor koşullarda kullanabilen, barkod/RFID okuma özellikleri olan el terminalleri donanımlarını yoğun olarak kullanıyoruz. Bu ürünlerin sağlamlığı müşterilerimize işlerini kesintisiz olarak sürdürmeleri konusunda avantaj sağladığı için tercih ediliyor.”

Aylin NazliogluVerimliliğin anahtarı

Ingenico Türkiye Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aylin Nazlıoğlu, dünyanın ilk kartlı ödeme bütünleşik el terminalinin Ingenico tarafından geliştirildiğini belirtirken, bunun ilk saha uygulamasının da Türkiye’de yapıldığını vurguladı. Nazlıoğlu, şöyle devam etti:
“Bu ürün sahada satış yapan şirketler için bir devrim niteliğinde. Ödeme cihazları restoran gibi iç mekanlar için tasarlandığı için ödeme tarafında daha sağlam, dış ortam kullanım sertifikaları olan, sıcak ve soğuk iklim şartlarına dayanıklı, tüm işlevleri yaparken pili tükenmeyen bir ürün talebi vardı. Yeni cihazımız tüm bunları sağlıyor. Ödeme tarafı ile satış konsolidasyonu için gerekli mutabakat otomatik olarak yapılıyor. Bu da şirketlere verimlilik sağlıyor. İşyerleri POS üzerinde daha fazla banka uygulaması çalıştığı için bankalarının sunduğu kampanya avantajlarını son tüketiciye sunabilir. Verimlilik, olan kaynakları iyi kullanma ve zaman yönetimi bu rekabetçi dünyada şirketler için çok önem kazandı.”
ETİKETLER : Sayı:845

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics