Dosya 02 OCAK 2011 / 18:00

SmartGroup’ta yeni adımlar

2001 yılında İTÜ Arıteknokent’te kartlı ödeme sistemleri ve yongalı kart teknolojisi yazılımları konusunda faaliyet göstermek üzere kurulan Smartsoft, EMV Chip Ar-Ge şirketi kimliğiyle sektörde ihtiyaç duyulan teknik altyapıyıı oluşturarak ihtiyacı karşılayacak  çözümler sunuyor. Dokuz yıllık süreçte EMV, ödeme sistemleri teknolojileri ve akıllı kart yazılım çalışması yapan ve 2009 yılında gruba eklenen iki yeni şirketi, Credo ve Cordis’le donanım üretimi ve sadakat kartları konusunda da yeni bir yapılanmayla hizmet ağını genişleten şirket, attığı yeni adımlar ve 2011 hedefleri ile dikkat çekiyor. Yurtdışında iki yeni şirketle faaliyetlerini sürdürecek olan ve iki yeni ülkede de faaliyetlerini hızlandırmaya hazırlanan şirket, sadece mobil hizmetler konusunda faaliyet gösterecek PhayMobile isimli yeni şirketinin kuruluşunu da tamamladı. SmartSoft, Cordis ve Credo şirketlerini SmartGroup çatısı altında topladıklarını belirten SmartSoft İcra Kurulu Başkanı Ayşe Nil Sarıgöllü, 2010 yılı içinde uzun zamandır çalışmalarını devam ettirdikleri ve satıcıları kanalıyla ilişkide oldukları yurtdışı pazarlarda oluşan şartlar, fırsatlar ve gereklilikler doğrultusunda yeni şirketlerle büyümeye karar verdiklerini belirtti. Bu doğrultuda Amerika’da SmartGroup Us ve Makedonya’da SmartGroup Balkans şirketlerini açtıklarını ifade eden Sarıgöllü, Dubai ve Kanada’da 2011 yılı içinde açacakları şirketlerle birlikte personel bazında tüm yapıda yüzde 300’lük, cirosal bazda ise yüzde 500’lük bir büyüme hedefleri olduğunu dile getirdi. Sarıgöllü, Credo’yu donanım alanında Ar-Ge yapmak üzere kurguladıklarını ve şirketin  patent başvuruları ve yeni ürünleri ile başarılı bir grafik çizdiğini belirtti. Sarıgöllü, sadakat kart uygulamaları ve süreç bazında hizmet veren Cordis’in ise Adalar Belediyesi’inde kullanılan ve Denizbank işbirliğiyle gerçekleştirilen“AdalıKart” gibi farklı ön ödeme ve sadakat projelerine imza attığını ifade etti.

Mobil ödeme sistemleri için yeni şirket
Sarıgöllü, PhayMobile isimli yeni şirketin ise Smartsoft’un bankacılık tarafında verdiği hizmetlerin mobil dünyaya yansıyan kısmını üstleneceğini ve GSM operatörlerinin kullanacağı banka ile bütünleşik olacak ödeme sistemleri konusunda çözüm sunacağını dile getirdi.

SmartGroup Balkans ve SmartGroup US faaliyette
Doğu Avrupa, Makedonya ve Kosova Bölgesi’inde bankacılık ve  süreç anlamında çok ciddi fırsatlar olduğunu gördüklerini belirten Sarıgöllü, bu bölgede avantajlı bir noktada konumlanmayı istediklerini ve bu doğrultuda “Investment Makedonya” programıyla avantajlar sunan Makedonya’yı şirket kurmak için uygun bulduklarını ifade etti. İ

Sırada Kanada ve Dubai var
Yurtdışı açılımı konusunda belirledikleri diğer iki bölgenin de Dubai ve Kanada olduğunu ifade eden Sarıgöllü, bu lokasyonlardaki gelişmeler ve hedefleri hakkında da şöyle konuştu: “Kanada’da bizim kuvvetli bir işortağımız var ve pazarın yaklaşık yüzde 65’ini yönetiyor. Kanadalı şirket olabilmek için Kanadalı bir ortağınız olması gerekiyor. Biz de bu avantajı kullanacağız.”
Dubai ile ilgili görüşmelerin üç yıldır devam ettiğini belirten Sarıgöllü, “Dubai’de ofis açarak yerelleşeceğiz. En geç Mart ayında oradaki yapılanmamız da bitecek. İlk etapta 4-5 kişilik bir ekibin yeterli olacağını düşünüyoruz” dedi.
yesimc@interpromedya.com.tr
ETİKETLER : Dosya Sayı:802

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics