Dosya 15 NİSAN 2012 / 15:41

Sonu gelmeyen kurumsal veriyi profesyonel depolama ve kullanma zamanı

Bilgi ve Döküman Yönetimi alanındaki en yeni gelişmeler bu haftaki dosya sayfalarımızda.

Gerek iş süreçlerinin giderek hızlanması, gerek bunun süreç takiplerinin anlık ve sürekli hale getirmesi, gerekse farklı yasal düzenlemeler bilgi ve doküman yönetiminde profesyonel çözümleri bir tercih değil, bir gereklilik haline getiriyor. Bu uygulamalar hem iş zekâsı uygulamalarına destek oluyor, hem güvenliği hem de departmanlar arasında iletişimi sağlıyor. E-imza, mobilite gibi yeni teknolojiler söz konusu olduğunda da, bilgi ve doküman çözümlerinin uygulaması şirketleri motive ediyor. Genel kanı, yürürlüğe girmesinde geri sayımda olunan yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) bu konudaki eğilimi güçlendireceği yönünde. Gartner Yönetici Ortağı Halil Aksu, 30 yılı aşkın süredir doküman yönetimi ve belge yönetimi çözümlerinden ve projelerinden bahsedildiğini, hatta bu konuda yol alındığını söyledi ama kağıtsız ofis hayalinden hala çok uzakta olunduğunun da altını çizdi. Oysa artık daha iyi tanıma teknolojileri, e-imza, e-belge gibi birçok teknolojinin iş hayatına katıldığına dikkat çeken Aksu, bunu stratejik hedef haline getiren kurumların, büyük oranda kağıtsız ofis ortamına taşınabileceği yorumunu yaptı.
Müşteri beklentilerinin bu denli yüksek olduğu, her çalışanın önünde muhtelif elektronik cihazların bulunduğu, işin ve süreçlerin temposunun bu denli hızlı olduğu bir ortamda konvansiyonel süreçlerle, belge tabanlı yaklaşımlarla başarılı olmanın, müşteri odaklı ve üretken olmanın pek mümkün olmadığını hatırlatan Aksu, kurumların daha gerçek zamanlı, daha bütünleşik ve daha insan odaklı süreçler ve akışlar tanımlamalı gerektiğinin de altını çizdi.
Aksu’ya göre, bu konuda adım atmakta gecikmemek gerek. Çünkü gelecek yılların teknolojileri; işleri daha zor, bu tarz çözümleri de daha gerekli ve daha acil hale getirecek.
ETİKETLER : Dosya Sayı:867

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics