Dosya 07 HAZİRAN 2010 / 09:56

Sosyal ağlar TİME’ın üzerine kuruldu

Telekom, internet, medya ve eğlence kavramları yeniden tanımlanırken, bu kavramlardan beklentiler de farklılaşıyor. Bu haftaki dosyamızda TİME var.


Son on yılda yaşanan teknolojik gelişmeler yepyeni bir çağ ve dolayısıyla o çağa uyum gösteren bir toplum yarattı. Bireylerin yaşam anlayışı ve kültürü bilişim tabanlı olarak değişti. Artık sayısal bir çağ yaşanıyor ve toplumlar hızla bilgi toplumu olma yolunda ilerliyor. Bu yeni toplum biçiminin en önemli özelliği de beklenti ve ihtiyaçlarını tek elden sağlayan çözümlere yönelmesi. Artık insanlar televizyon, internet, medya ve eğlence kavramlarını yeniden tanımlıyor ve bu kavramların kendilerine hız, kolaylık ve verimlilik sağlamasını istiyorlar.


Araştırmalar, Türk internet kullanıcılarının Avrupa’da en


fazla sosyal ağ profiline sahip 8. ülke olduğunu gösteriyor. Dikkat çeken diğer noktalardan biri de sosyal medya


kavramının gittikçe daha mobil hale geliyor olması. Ayrıca Comscore’un 4. Dalga Raporu’na göre aktif internet kullanıcılarının yüzde 17’si sosyal medyaya cep telefonlarından ulaşıyor.


Öte yandan telekomünikasyon ve internette yaşanan gelişmelerle ortaya çıkan yakınsama tüketicilerin beklentileri ve talepleriyle şekilleniyor. Beklentiler iletişim, medya, eğlence ve mobilite üzerine yoğunlaşıyor, bu yoğunlaşma sonucunda da yakınsama kapsamında buna yönelik çözümlere odaklanılıyor ve servis tabanlı bir gelişme gündeme geliyor. Ses, video ve veri erişiminin aynı altyapıdan sağlanması, sabit mobil yakınsaması sayesinde ses, video ve veri erişimi üçlüsüne mobil ses ve verinin de eklenmesiyle ortaya çıkan çözümler giderek çeşitleniyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:774

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics