Dosya 23 EYLÜL 2012 / 17:39

Sosyal medya şirketlerin pazarlama stratejilerini değiştirdi

Zirve, üçüncü günü, sosyal medyanın şirketlerin pazarlama stratejileri üzerindeki etkilerini konu alan konuşma ve panele sahne oldu. Şirketlerin sosyal medya planlamalarının önemine değinen Forrester Research e-Ticaret ve Kanal Stratejileri Başkan Yardımcısı Benjamin Ensor, sosyal medyanın yükselişe geçmesiyle birlikte tüketici davranışlarının değiştiğini söyledi. Ensor, sosyal medyayla birlikte verilerin çok daha hızlı yayıldığını belirtirken, iyi sosyal medya planlamasına sahip şirketlerin ürünlerini çok daha iyi tanıtabileceğinin altını çizdi.
Markalar sosyal medyaya adım atmadan önce dikkatli olmalı
“Markalar Sosyal Medya’nın Neresinde?” adlı panelde, şirketlerin uyguladığı sosyal medya politikaları masaya yatırıldı. Panelde konuşan Migros Money Club ve CRM Grup Müdürü Kına Demirel, şirketlerin sosyal medya ortamına girerken dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Seçilecek platformun önemine değinen Demirel, müşteri beklentisi ve marka segmenti göz önüne alınmadığı takdirde başarısızlığın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Demirel, şirket olarak, sosyal medyaya girmeden evvel kademe kademe araştırma yaparak bu işe başladıklarını ifade etti. Tick Tock Boom Dijital PR ve Pazarlama Ajansı Genel Koordinatörü Dr. Cem Çınlar ise markaların sosyal medyaya adım atmadan önce ulaşmak istedikleri kesimle ilgili geniş kapsamlı veriler toplanması gerektiğini dile getirdi.
“Sosyal medya bir markanın bütün süreçlerine bütünleşik olmalı”
Markaların sosyal medyada takipçi kazanmayı bırakıp iletişime geçmeye başladığını belirten MedyaNet Reklam Koordinatörü Metin Güleç de, markaların birden fazla platformu birbirine bütünleştirmeleri gerektiğini vurguladı. Plasenta Kurucu ve İş Ortağı Cem Batu, markaların sosyal medya üzerinde topladıkları verilerin birbiriyle bütünleşik olması gerektiğini dile getirdi.
ETİKETLER : Sayı:889

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics