Dosya 13 MAYIS 2012 / 17:17

Sosyal medya ve bulut bilişim büyük veri sürecini hızlandırıyor

Her gün 2.5 katrilyon bayt veri üretiyoruz. Günümüzdeki verilerin yüzde 90’ı sadece son iki yılda üretildi. Bilgi hassas mobil cihazlarımız, yazılım kayıtları, kameralar, mikrofonlar, sosyal medya, internetteki tüm hareketlerimiz şu anda bilgi akışında işlenmek üzere depolanıyor. Önümüzdeki dönemde sokaktaki uzaktan algılayıcılar nedeniyle neredeyse her hareketimiz bir bilgi akışı olarak sunuculara yönlendirilecek.
Bu veri yığınlarını işlemek şirketlere daha önce olmadığı kadar rekabet avantajı yaratabiliyor. Bu nedenle büyük veri artık bir zorunluluğa doğru hızla yol alıyor. Ayrıca günümüzdeki araçlarla kullanılabilir ve uygulanabilir duruma geldiği için büyük veri talepleri de hızla artıyor.
Gartner Danışmanı Halil Aksu’ya göre, dünyada üretilen veri miktarı daha öncekinden çok daha fazla arttığı ve çok daha hızlı büyüdüğü için büyük verinin popüleritesi artıyor. Aksu, “Çünkü yalnızca insanlar veri üretmiyor, internete bağlı otonom olarak çalışan cihazlar ve makinelerde büyük miktarlarda yararlı ve kaliteli veriler üretmektedir. İkinci neden ise Google, Yahoo, Facebook gibi şirketlerin farklı araştırma çalışmaları sonucunda ortaya çıkan MapReduce veya Hadoop gibi teknolojiler ile bu büyük verileri analiz edebilme olanağı sunabiliyorlar. Ayrıca 21. yüzyıl bilgi çağı olduğunu varsayarak, bazı lider şirketler bu büyük miktardaki verileri gerçek zamanlı analiz edip, hizmet / ürün sunmak ve rekabetçi avantaj kazanmak istiyorlar” dedi. Son olarak bulut bilişim olanaklarının depolama ve bilişim gücü sınırlarını bir anlamda ortadan kaldırdığından söz eden Aksu, “Küçük bütçelerle büyük miktarların kiralanabilmesi ve işletilebilmesi, bu tür projelerin hayal olmaktan çıkmasına ve realize edilmesini mümkün kıldı” dedi.
Temel olarak sosyal ağlar, bulut bilişim ve mobil trendlerinin büyük verinin önünü açtığına dikkat çeken SAS Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Asya Genel Müdürü Gökhan Nalbantoğlu, “Son yıllarda verilerin, boyut, çeşitlilik ve karmaşıklık anlamında sürekli büyümesi ve büyümeye devam edecek olması, büyük veri konusunu bir sorun olmaktan çıkarıp 21. yüzyıl teknoloji evriminin bir gerçeği haline getirdi” yorumunda bulundu.

Sosyal ağların etkisi büyük veri ihtiyacını artırıyor
1980’li yıllardan sonra geliştirilen teknolojilerin bilgi kaynağını değiştirdiğini dile getiren Anadolu Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Çetin Uygun, “Bloglar, sosyal medyada paylaşılan veriler, sensörlerden toparlanan veriler, elektronik postalar, fotoğraflar, videolar bu kaynakların bazıları ve bu kaynaklar tarafından üretilen veri katlanarak büyümekte. Büyük veri deyimi de genel olarak bu şekilde üretilen ve geleneksel veri analizi tekniklerini kullanarak işlemeye uygun olmayan yapıda ve büyüklükte olan veri setlerini tanımlamak için kullanılmaktadır” dedi.
Veri hacminin genişlemesinde aksiyonların etkili olduğu bu çağda ise göze ilk çarpan etmenin sosyal medya olduğunun altını çizen Komtaş Bilgi Yönetimi Yazılım Ekip Lideri Selçuk Bozdağ, “Aksiyonları yaratan insan olunca, sosyal yaşamın ve paylaşımın büyük bir bölümünü sosyal medya araçları üstlendi. Çok değerli ilişkiler, görüşler, yorumlar ve multimedya içeriğin paylaşımı internet ağı içerisinde, bilişim çağındaki veri boyutunu katlarca artırdı” açıklamasında bulundu. Bozdağ’a göre, bulut bilişimin de büyük veri oluşumuyla paralellik taşıdığı gözden kaçırılmamalı.
Eskiden “bilgi güçtür” sloganıyla hareket edildiğini aktaran Intellica Genel Müdürü Evrim Yetişmiş, “Şimdi ise “Doğru bilgi, doğru zamanda ve yerde bir güçtür” diyoruz. Büyük veri de şirketlere değer katan bilgiyi almamızı sağladığı için öne çıkıyor” açıklamasında bulundu. Yetişmiş, “Artan veriden kaynaklanan daha uzun analiz süreleri yer alırken diğer tarafta da müşterilerle sürekli etkileşim halinde olan ve “çabuk” kararlar alması gereken şirketler bulunuyor. Büyük veri bu denklemi dengelemeye çalışan çözümlerin en parlaklarından biri oluyor. Kurumların bunu anlaması büyük verinin son zamanlarda bu kadar popüler hale gelmesini sağladı” şeklinde görüşlerini belirtti.
Büyük veri sayesinde resmin bütününü gören analistlerin hatasız işlem yapma özgürlüğüne sahip olmasının büyük veri kavramının önünü açtığını dile getiren Intelart Genel Müdürü Serdar Mermer, “Bununla beraber büyük veri üzerinden analiz/yorum ve anlık kurumsal manevralar yapabilmek için kullanılan karar destek teknolojilerinin de alışılagelmiş olanın çok dışında kabiliyetlere ihtiyacı var” dedi.
Teradata olarak büyük veri kavramından sadece işlenen veri hacminin büyümesini değil aynı zamanda karakteristiğinin değişmesini anladıklarını vurgulayan Teradata Çözüm Mimarı Kıvanç Kışlal, “Bu da daha farklı analiz yöntemleri, veri yapıları ve ilk defa kullanılacak uygulama çeşitliliği anlamına geliyor. Bu çeşitliliği çok farklı şekillerde kullanabilmek mümkün. Bu durum, doğal olarak, şirketlerin ilgisini günden güne daha fazla çekiyor” yorumunda bulundu.

Ilter_InancSanallaştırma ve tekilleştirme büyük veri yönetimini kolaylaştırdı

Verilerin bozulmadan saklanması, verilerin kabul edilebilir sürede işlenmesi ve elde edilen kaynağa ya da veri tipine göre analiz edilmesi ihtiyacının arttığını dile getiren GlassHouse Türkiye Satış Yöneticisi İlter İnanç, “Gelişen Sanallaştırma ve Tekilleştirme (deduplication) teknolojileri büyük verinin yönetimini daha kolaylaşmış ve gelişimini desteklemiştir. Ağ altyapılarında hızların artması veriye kolay erişimi sağlayıp, bulut bilişimin yaygınlaşmasını sağladı” dedi.
İnanç’a göre, tüm bu etkenleri bir araya getirdiğimizde; düşük maliyetli dışkaynak kullanımı ile büyük verinin işlenmesi ve erişilmesi mümkün oldu.

Oğuzhan BaybursVerinin analiz gereksinimi artıyor

Dünyanın en büyük dosya depolama sistemlerinin ve titiz uygulamaların performans ve ölçeklenebilme eşiğindeki gereksinimleri giderek arttığına değinen DDN Ülke Müdürü Oğuzhan Bayburs, “Büyük veri için yeni jeneratörler artık yanı başımızda. Sosyal Medya, Akıllı Makineler, Bulut Bilişim, Video ve İçerik” ifadesini kullandı. Bayburs, Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt’in bir cümlesini  hatırlatarak sözlerini tamamladı: “Dünyanın oluşumundan 2003 yılına kadar 5 ExaByte veri yaratıldı. Şu anda 5 ExaByte veriyi her 2 günde bir yaratıyoruz.”

sukru ergurBütçe ve insan kaynağı büyük veri ihtiyacını doğuruyor

Kurumların saklamak zorunda olduğu sayısal veri miktarının gün geçtikçe çeşitlenerek arttığını dile getiren Dell İş Geliştirme Müdürü Şükrü Ergür, verinin çoğunun veritabanı gibi yapısal veriler değil, yönetilmesi daha zor olan yapısal olmayan veriler olduğunu hatırlattı. Ergür’e göre, büyük veriye ihtiyaç duyulmasının iki sebebi bulunuyor: “Çok büyük veriyi saklamak için gerekli donanım ve yazılım yapısını kurumun ayırabileceği bütçeler içinde satın almak ve kurumun insan kaynağı ile bunu yönetebilmek.”
ETİKETLER : Sayı:871

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics