Dosya 26 AĞUSTOS 2012 / 16:45

Spor ve teknoloji iç içe

Spor ve teknoloji yakınlaşması son derece ileri boyutlara taşındı. Ayrıntılar dosyamızda.

Teknoloji ve sporun bu denli yaklaştığı bir çağa daha önce hiç tanık olmamıştık.

Spor-teknoloji yakınlaşması o kadar ileri boyuta gitti ki yüzme sporunda bazı kısıtlamalara bile gidildi. Zira özel yollar ve teknoloji ile üretilen mayolar yüzücülerin dünya rekorlarını bir anda bir iki saniye gibi farklarla kırmalarının önünü açmıştı. Bu mayoları kullanamayan yüzücüler ise doğal olarak yarışta geride kalıyordu. Bu durumun rekabeti engellediği görüşünü savunan Uluslararası Yüzme Federasyonu-FINA bir düzenleme getirerek bu mayoların müsabakalarda kullanılmasını yasakladı. Bu karar, ilk bakışta yasakçı zihniyetin bir ürünü gibi görülse de sporun ruhunda olan rekabet temasını desteklemesiyle de tüm spor çevrelerinden destek gördü.
Öte yandan teknolojiyi her yönüyle kullanan spor dalları da var. Bunlardan bir tanesi de futboldan sonra dünyada en çok takip edilen spor kabul edilen Formula 1. F1 otomobillerinin üretim aşamasında kullanılan teknolojiler kadar, otomobillerin test sürüşleri esnasında topladıkları verileri kablosuz teknolojilerle garaja göndermesi, garaja gelen verilerin çok güçlü bilgisayarlar tarafından analiz edilerek aracın daha hızlı bir tur atması için uzaktan ayarlarının değiştirilmesi ise  bu teknolojilerden sadece birkaçı.
Gelişen teknolojilerle birlikte spor salonları, sahaları ve alanları da birer teknoloji merkezine dönüşmüş durumda. Bu alanlarda kurulan merkezlerde müsabaka ile ilgili verilerin seyircilerle paylaşılması, canlı yayın görüntülerinin ve maç sonuçlarının dev ekranlara yansıtılması da artık teknoloji ile mümkün. Hakem kararlarının doğrulanması için kullanılan çizgi teknolojileri, görüntülü sistemler ve müsabakalarda kullanılan topların teknoloji kullanılarak üretilmesi de cabası. Görünen o ki teknoloji geliştikçe spora katkısı da gelişecek ve sporseverler daha keyifli mücadelelere tanık olacak.
ETİKETLER : Dosya Sayı:885
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN