Dosya 26 AĞUSTOS 2012 / 16:45

Spor ve teknoloji iç içe

Spor ve teknoloji yakınlaşması son derece ileri boyutlara taşındı. Ayrıntılar dosyamızda.

Teknoloji ve sporun bu denli yaklaştığı bir çağa daha önce hiç tanık olmamıştık.

Spor-teknoloji yakınlaşması o kadar ileri boyuta gitti ki yüzme sporunda bazı kısıtlamalara bile gidildi. Zira özel yollar ve teknoloji ile üretilen mayolar yüzücülerin dünya rekorlarını bir anda bir iki saniye gibi farklarla kırmalarının önünü açmıştı. Bu mayoları kullanamayan yüzücüler ise doğal olarak yarışta geride kalıyordu. Bu durumun rekabeti engellediği görüşünü savunan Uluslararası Yüzme Federasyonu-FINA bir düzenleme getirerek bu mayoların müsabakalarda kullanılmasını yasakladı. Bu karar, ilk bakışta yasakçı zihniyetin bir ürünü gibi görülse de sporun ruhunda olan rekabet temasını desteklemesiyle de tüm spor çevrelerinden destek gördü.
Öte yandan teknolojiyi her yönüyle kullanan spor dalları da var. Bunlardan bir tanesi de futboldan sonra dünyada en çok takip edilen spor kabul edilen Formula 1. F1 otomobillerinin üretim aşamasında kullanılan teknolojiler kadar, otomobillerin test sürüşleri esnasında topladıkları verileri kablosuz teknolojilerle garaja göndermesi, garaja gelen verilerin çok güçlü bilgisayarlar tarafından analiz edilerek aracın daha hızlı bir tur atması için uzaktan ayarlarının değiştirilmesi ise  bu teknolojilerden sadece birkaçı.
Gelişen teknolojilerle birlikte spor salonları, sahaları ve alanları da birer teknoloji merkezine dönüşmüş durumda. Bu alanlarda kurulan merkezlerde müsabaka ile ilgili verilerin seyircilerle paylaşılması, canlı yayın görüntülerinin ve maç sonuçlarının dev ekranlara yansıtılması da artık teknoloji ile mümkün. Hakem kararlarının doğrulanması için kullanılan çizgi teknolojileri, görüntülü sistemler ve müsabakalarda kullanılan topların teknoloji kullanılarak üretilmesi de cabası. Görünen o ki teknoloji geliştikçe spora katkısı da gelişecek ve sporseverler daha keyifli mücadelelere tanık olacak.
ETİKETLER : Dosya Sayı:885

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics