Dosya 30 EYLÜL 2012 / 11:02

Sürdürülebilir yaşama katkı noktasında buluta taşınan veri merkezleri var

Günümüz yaşamınının hem iş dünyasının hem de kurumların kalbi haline gelen  veri merkezleri, kaynakların en etkin kullanılmasını gerektiren noktalar olarak karşımıza çıkıyor. Sürdürülebilirliğe katkı noktasına etkili olabilecek bu merkezlerde kullanılan sanallaştırma, yeni uygulamalar, bulut bilişim bu konuda önemli bir rol üstleniyor.

Yeni uygulamalar öne çıkıyor

VMware OEM Akdeniz Bölgesi Satış Müdürü Yakup Börekcioğlu’na göre yeni uygulamalar artık veri merkezinin olmazsa olmazı haline gelen, sanallaştırmada gelen daha fazla bellek ve CPU aktarabilme, hizmet hızı gibi özelliklerle hızlanıyor. Artık veri merkezleri yazılım sağlayıcı hale geldiğinden, bu konuda en hızlı gelişme sanal ortamın yönetiminde, güvenliğinde ön plana çıktığını belirten Börekcioğlu şöyle konuştu: “Kurulan sanal ve sanal olmayan ortamların yönetilmesi, hataların olmadan gözlenmesi için teknolojiler, mevcut ortamlarla bütünleşik olarak çıkıyor. Bunu güvenlik katmanı takip ediyor. Teknoloji ne kadar iyi olursa olsun mevcut ortama bütünleşik bir güvenlik katmanı şart. Uygulamaların erişilen cihazlara indirilmediği, buluttan elde edildiği, erişim cihazlarının daha basit ama hızlı hale geldiği bir dünyaya doğru gidiyoruz.”

Halit_ZaimBulut bilişim sürdürülebilir yaşam için önemli bir araç sunuyor

Veri merkezleri alanındaki en önemli, sürdürülebilir yaşama katkı sağlayan gelişme Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim’e göre bulut bilişim. Şirketlerin, ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan altyapılara yöneldiğini ve veri merkezlerini bulut platformlarına taşıdığını belirten Zaim, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bunun önde gelen nedenlerinden biri, bulut platformlarının verimliliği ve kârlılığı artıran çözümler olmaları. İş ihtiyaçlarına ve iş süreçlerine göre ölçeklenebilmesi de bulutun şirketlere sunduğu önemli avantajlardan biri. Bulutun sunduğu diğer avantajlar arasında altyapıların en etkin ve sorunsuz şekilde denetlenmesi, enerji, para ve yerden tasarruf etme, teknolojiyi en verimli şekilde kullanma bulunuyor. Ayrıca bulut bilişim, kurumların performanslarını doğru şekilde yönetmelerinde, iş performanslarını artırmalarında ve bu şekilde sürdürülebilirliğe yönelik hedeflerine ulaşmalarında da önemli rol oynuyor. Kolay kullanım özelliği sayesinde de maliyetleri azaltmasına ek olarak verilerin daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağladığını ifade eden Zaim, “Bunu yaparken de yüksek veri güvenliği ve yüksek performans gibi özellikleriyle kişi ve kurumların özel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor. Bulut bilişim, bu kapsamda geliştirilen ürünlerin çevre dostu olmasıyla da sürdürülebilir yaşama katkıda bulunuyor. Bu sayede veri merkezlerinin bulut platformları üzerinde kurulması sonucunda ciddi miktarda enerji tasarrufu elde ediliyor. Buna ek olarak kullanıcılar sabit giderlerinde de ortalama yüzde 80 tasarruf ediyor.”

Orhan_AkbulutYaklaşımımız “sıfır karbon”

Atos olarak, stratejileri arasında “Sıfır karbon” yaklaşımı bulunduğunu belirten Atos Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut, şehirlerdeki karbondioksit salınım oranlarını düşürecek teknolojilerden modern yenilenebilir enerji üretim metodlarına varan geniş ve zengin bir yelpazeye sahip olduklarını dile getirdi. Atos’un  uygulamalarıyla yalnızca kendi iç yapısında çevreci olmakla kalmadığını müşterilerinin çevreciliğine ve dünyanın daha yaşanabilir bir yer olmasına, sürdürülebilirliğine katkıda bulunduğunu ifade eden Akbulut, “Bunun en somut örnekleri ise veri merkezlerimizde ortaya seriliyor. Atos bu anlamda öncü şirketlerden biri olarak, 2015 yılı itibarıyla bütün küresel veri merkezlerinin yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarından beslenmesini hedefliyor. Ayrıca tüm Atos veri merkezlerine hitap eden karbon dengeleme programı sayesinde, dünya genelindeki tüm Atos müşterilerine, “karbonsuz hosting” sağlamayı sürdürüyoruz. Helsinki’deki veri merkezi, tüm bu anlattıklarımın en güzel örneği. Burada, soğutmanın ısı pompaları, soğuk deniz suyu ve enerji üretimindeki artan termal enerjiyle sağlanan karbonsuz veri merkezi açtık. Merkezde oluşan ısı ile 4 bin 500’den fazla haneye ısıtma sağlıyoruz. Atos olarak, müşterilerimizin sürdürülebilir faaliyetlerini desteklemek adına, dünya çapındaki veri merkezlerinde karbon oranını düşüren farklı çalışmalara da ev sahipliği yapıyoruz. 2009 yılında, önemli miktarda karbon kullanımını düşüren programlar uygulayarak, dünya çapındaki faaliyetlerinde Karbon Ayakizinin yüzde 34 oranında azaldığını tespit ettik. Karbon kullanımını sıfıra düşürme amacının bir parçası olarak, karbon ayakizini yüzde 45’e çekmeye karar verdik” diye konuştu.
Bulut bilişimin BT dünyasını da değiştirdiğine değinen Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim Atos olarak bulut bilişim çözümlerimizle hedefimiz müşterilerimize hız ve esneklik sağlamanın yanı sıra sürdürülebilir stratejilerine de destek olmak. Atos olarak mevcut ekonomik krizin etkileriyle firmaların bulut hizmetlerine ve bu çözümlerin sunduğu avantajlara giderek daha çok yöneleceğine inanıyoruz. Bulut bilişim çözümlerinin özellikle “kullandığın kadar öde” yapısı, firmalara bu alanda ilk yatırım maliyetinin yükünden kurtulma konusunda önemli avantajlar sunuyor. Bu modelde firmaların BT altyapılarını bir hizmet mantığında şekillendirerek operasyonel verim sağlamaları ve maliyetlerini düşürmeleri de mümkün. Bulut bilişimin diğer avantajları ise, firmalara getirdiği esneklik, hız ve her zaman son teknolojiyi kullanma fırsatı olarak sıralanabilir.”
ETİKETLER : Sayı:890

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics