Dosya 12 ARALIK 2010 / 18:00

Tarihi Yarımada Bölgesi, İstanbul’da çevrimiçi rezervasyonun yıldızı oldu

Küresel krizin psikolojik etkilerinin yok olması, iş seyahatlerinin artması, özellikle İstanbul’un dünya iş seyahatlerinde buluşma noktası olması, hükümetin komşu ülkelerle olan olumlu ilişkileri ve Türk dizilerinin etkileri gibi birçok faktör nedeniyle, yüksek dolulukların yaşandığı bir yılı geçirildi. Özellikle tarihi yarımada bölgesi, bu yıl çevrimiçi pazardan çok ciddi rezervasyonlar aldı. Neredeyse, bölge otellerinde çevrimiçi rezervasyon oranı yüzde 75’leri buldu. 2011 yılında da, bu yıldan çok daha yoğun bir yıl bekleniyor. Zira, tarihi ve kültürel zenginliği, alışverişten eğlenceye, yeme-içmeden doğal güzelliklere kadar ciddi bir potansiyeli bulunan İstanbul’un, turizmde yıldızı parlamaya devam edecek.

İstanbul otelleri 2011 için internet üzerinden yoğun rezervasyon talebi alıyor
Dünyanın marka şehirleri arasından atak yaparak, son yıllarda hızlı bir yükseliş gösteren İstanbul’un, turizm yıldızı parlamaya devam ediyor. İstanbul otelleri, 2010 yılını yüksek doluluklar ile geçirdi. 2011 yılı da, kent turizmi açısından çok parlak gözüküyor. Nitekim, birçok otel, gelecek yıla ilişkin acentalar ile yaptıkları kontratları tamamlarken, internet üzerinden de yoğun rezervasyon talebi alıyor. Örneğin BW The President Hotel Genel Müdürü Recep Arifoğlu “Otel olarak biz, 2010 yılını çok iyi geçiriyoruz ve yüzde 85’in üzerinde dolulukla kapatacağız. 2011’e ilişkin yapılan kontratlar ve gerçekleşen rezervasyonlar, gelecek yılın çok daha iyi geçeceğini gösteriyor. Otel olarak, 2011 yılı ortalamasında yüzde 90 doluluk yakalarız” diyor. Önümüzdeki yıl İstanbul’a gelecek olanların, istediği otelde oda bulabilmesi için son günlere kalmayıp, daha erken rezervasyon yaptırması gerekecek gibi görünüyor.

Faruk_Boyaci“2011’de Türk turizminde hedeflerin gerçekleşeceği bir yıl bekliyoruz”

2010 yılını başarıyla geçiren, 2011 yılında da başarılı olacak Türk turizminde, yükseliş eğiliminin devam ettiğini kaydeden Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Genel Sekreteri Ö. Faruk Boyacı, “Türk turizmi, başarıyla yoluna devam ediyor. Mesela, İstanbul’u ele aldığımızda, son 5 yıldır çok popüler bir destinasyon olan İstanbul’un yükselişi hızla devam etmektedir. Nitekim, bu yılı çok iyi geçiriyoruz ve son birkaç aydır, İstanbul otellerinde çok ciddi doluluk gerçekleşiyor. Hem İstanbul’da, hem ülkemiz genelinde başarılı turizm yılı geçiriyoruz” dedi. Türk turizminde, 2011 yılında yükselişin devam edeceğini anlatan Boyacı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gelecek yıla ilişkin acentalar ile kontratlar yapılıyor. Mesela, İstanbul için 2011’de kongrelerin yoğun olduğu tarihlere ilişkin rezervasyonlar alınıyor. Türk turizminde hedeflerin gerçekleşeceği bir yıl bekliyoruz”

Metin_ArabaciogluSetur, Bookinturkey sitesini yeniledi, Ocak 2011’de kullanıma açıyor

“Setur olarak vizyonumuz; tüm dünyadaki bilişim teknolojilerindeki en yeni gelişmeleri takip ederek, bu gelişmeleri kendi faaliyetlerimize zaman kaybetmeden uyarlamak” diyen Setur Bilgi Teknolojileri Müdürü Metin Arabacıoğlu, sektördeki dönüşüme ayak uydurabilen şirketlerin büyük avantajlar elde edeceğini düşünüyor. Bütün teknolojik geliştirmeleri ve süreç iyileştirmelerini şirketlerinin müşteri odaklılık vizyonuna göre şekillendirdiklerini anlatan Arabacıoğlu, “Daha yapacak çok işimizin olduğunu biliyor ve planlarımızı buna göre yapıyoruz” dedi.
Bünyelerinde üretilen tüm ürün veya hizmetlerin, tedarik aşamasından müşteriye sunulmasına kadar olan bütün satın alma ve satış süreçlerinde, pazarlama ve tanıtım süreçlerinde, müşteri şikayetleri ve memnuniyeti ölçme ve değerlendirme süreçlerinde etkin olarak kullanıldığını belirten Arabacıoğlu, şunları söyledi: “Bütün süreçlerin her aşamasında toplanan veriler saklanmakta ve daha sonraki aşamaların veri kaynaklarını oluşturmakta. Bunların yanı sıra şirket içi iletişimde çok yoğun ve verimli bir şekilde kullanılmakta, bu ise hemen hemen tüm Türkiye’ye yayılmış bulunan ofislerimizi tek büyük bir ofis haline getirmekte. İnternet üzerinden tanıtım ve çevrimiçi alışveriş faaliyetlerini etkin bir şekilde kullanıyoruz. Setur’a ait genel bir internet sitesinin dışında, özel olarak bazı fonksiyonlarımıza ait internet sitelerimiz de yayında. Örneğin kongre ve etkinlik tanıtımlarımızın olduğu www.seturmice.com, duty free ürünleri ve önsiparişlerin verilebildiği www.seturdutyfree.com  ve markalarımıza ait siteler  www.bcdtravel.com.tr ve www.setur-abercrombieandkent.com gibi. Tüm dünyada otel, tur ve uçak bileti satın alımı ile araç kiralama hizmetlerinin çevrimiçi olarak yapılabildiği portalımız www.bookinturkey.com sitesi bir diğeri. Sosyal paylaşım sitelerinden özellikle Facebook ve Twitter ağlarının milyonlara ulaşan üyesiyle önemli bir kanal haline gelmesiyle birlikte şirketimiz Setur grupları açmaya karar verdi. Kısa zamanda faaliyete geçecek.”

iPhone uygulaması 2011’de geliyor
Arabacıoğlu’nun verdiği bilgiye göre Setur, iç süreçlerini daha etkin hale getirecek bazı yazılım ve bilgi güvenliği projelerinin yanı sıra, 2010 yılı içinde site  tasarımlarını yenileyerek özellikle çevrimiçi alışveriş konusunda daha etkin tasarımlar gerçekleştirdi. Yeni teknolojiler kullanarak bookinturkey sitesini yeniledi ve 1 Ocak 2011’de kullanıma açıyor. Bu site içinden dünyanın önemli turizm portallarıyla ve uçak bileti rezervasyon sistemleriyle bütünleştirmelerini gerçekleştirdi. 2011 yılında iPhone uygulamasını gerçekleştirerek, bu cihazlar üzerinden bilgi alma ve rezervasyon yapma seçeneğini sunacak.

Timur_Bayindir“Turizmde, yükseliş eğilimi devam edecek”

Turizm sektörü için 2010 nasıl geçti, 2011’den beklentiler neler? TUROB Başkanı Timur Bayındır, turizm sektörünün geleceğiyle ilgili oldukça iyimser. 2011 yılına ilişkin yoğun rezervasyon talepleri geldiğini ifade eden Bayındır, gelecek yıl hem İstanbul, hem Türk turizminde başarılı bir yıl beklediklerini kaydederek, bu yıla oranla çok daha iyi olacağını söyledi. Eylül ayıyla birlikte iş hayatının başlaması, uluslararası kongreler ve fuarlar nedeniyle İstanbul otellerinde gözle görülür çok ciddi dolulukların yaşandığını anlatan Bayındır, yüksek doluluğun 15 Kasım tarihine kadar devam ettiğini söyledi. Dolulukların fiyatlara da olumlu yansıdığını ifade eden Timur Bayındır, arz-talep dengesi paralelinde fiyatlarda yüzde 10-15 artışların olabildiğini belirtti. Gelecek yıla ilişkin yoğun rezervasyon taleplerine de değinen Başkan Timur Bayındır, 2011 yılında hem İstanbul, hem Türk turizminde başarılı bir yıl beklediklerini kaydederek, daha net değerlendirmenin Londra WTM, Berlin ITB ve Moskova MITT fuarlarından sonra yapılabileceğini belirtti. Türkiye’nin bir turizm ülkesi olduğunu ifade eden Bayındır, “Her ülkenin bir zenginliği vardır. Türkiye’nin zenginliği, turizmidir. Bizler, Türkiye’nin geleceğinin, Türk turizmi olduğuna inanıyoruz. Türk turizminin, dün olduğu gibi bugünü ve geleceği çok parlak” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:799

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics