Dosya 16 MAYIS 2011 / 22:05

Tayvan’dan izlenimlerl Bir ada ülkesi Tayvan. Bu adada 24 milyon insan yaşıyor. Dolayısıyla sokakları oldukça kalabalık.
l Dünyanın en yüksek ikinci binası 101, Taipei şehrinde. İçinde dünyanın en hızlı asansörü de var. Giderseniz görmeden dönmeyin.
l Tayvan’da çalışanlarının büyük bölümü genç nüfustan. Yetişmiş nitelikli bir genç nüfus mevcut, bunu da gelişmiş eğitim sistemine bağlıyorlar.
l Eğer İngilizce biliyorsanız, Tayvan’da sıkıntı yaşamazsınız, İngilizce konuşma oranı yüksek.
l Kadınların çalışma oranı özellikle de bilişim şirketlerinde oldukça yüksek. Yaklaşan seçimlerde de bir kadın aday devlet başkanlığı için yarışıyor.
l Motosiklet çok önemli bir ulaşım aracı Tayvan’da. Belki arabadan çok motosiklet var. Şirket binalarının önü de motosiklet kaynıyor.
l İnsanların bir bölümü sokaklarda maskeyle dolaşıyordu. Önce bunu nükleer korku diye yorumladık, ama sonra yoğun egzos dumanından korunmak için olduğunu anladık.
l Türkiye ile Tayvan arasında doğrudan uçak seferi yok. İstanbul’dan Tayvan’a bir hatta iki aktarma ile uçuluyor. Bu da normalde 12 saat sürmesi gereken İstanbul-Taipei yolculuğunu 20 saate çıkarıyor.
l Vize diğer bir sorun. Vize bir günde çıksa da yine iş insanlarının vize için uğraşmaları gerekiyor.

l Yemek konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmeyin. Özellikle fast-food zincirleri ve kahve dükkânlarıyla burada bulduğunuz her şeyi orda da bulacaksınız. Farklı tatlara açıksanız da Tayvan yemekleri size istediğinizi sunacak. Ama öyle kedi-köpek yeniyor denen şehir efsanelerine prim vermeyin, yok öyle bir şey.
ETİKETLER : Sayı:821

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics