Dosya 16 MAYIS 2011 / 22:05

Tayvan’dan izlenimlerl Bir ada ülkesi Tayvan. Bu adada 24 milyon insan yaşıyor. Dolayısıyla sokakları oldukça kalabalık.
l Dünyanın en yüksek ikinci binası 101, Taipei şehrinde. İçinde dünyanın en hızlı asansörü de var. Giderseniz görmeden dönmeyin.
l Tayvan’da çalışanlarının büyük bölümü genç nüfustan. Yetişmiş nitelikli bir genç nüfus mevcut, bunu da gelişmiş eğitim sistemine bağlıyorlar.
l Eğer İngilizce biliyorsanız, Tayvan’da sıkıntı yaşamazsınız, İngilizce konuşma oranı yüksek.
l Kadınların çalışma oranı özellikle de bilişim şirketlerinde oldukça yüksek. Yaklaşan seçimlerde de bir kadın aday devlet başkanlığı için yarışıyor.
l Motosiklet çok önemli bir ulaşım aracı Tayvan’da. Belki arabadan çok motosiklet var. Şirket binalarının önü de motosiklet kaynıyor.
l İnsanların bir bölümü sokaklarda maskeyle dolaşıyordu. Önce bunu nükleer korku diye yorumladık, ama sonra yoğun egzos dumanından korunmak için olduğunu anladık.
l Türkiye ile Tayvan arasında doğrudan uçak seferi yok. İstanbul’dan Tayvan’a bir hatta iki aktarma ile uçuluyor. Bu da normalde 12 saat sürmesi gereken İstanbul-Taipei yolculuğunu 20 saate çıkarıyor.
l Vize diğer bir sorun. Vize bir günde çıksa da yine iş insanlarının vize için uğraşmaları gerekiyor.

l Yemek konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmeyin. Özellikle fast-food zincirleri ve kahve dükkânlarıyla burada bulduğunuz her şeyi orda da bulacaksınız. Farklı tatlara açıksanız da Tayvan yemekleri size istediğinizi sunacak. Ama öyle kedi-köpek yeniyor denen şehir efsanelerine prim vermeyin, yok öyle bir şey.
ETİKETLER : Sayı:821

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN