Dosya 11 HAZİRAN 2011 / 01:45

Tehlike her an yanıbaşınızda

Bu haftaki dosya konumuz herkesin farkında olması gereken internet güvenliği.

Benliğimizin bir kısmı artık internet üzerinde yaşıyor. Evdeki bilgisayardan iştekine giderken bile cep telefonumuzla çevrimiçi oluyoruz. Çoğumuz uyku dışında kalan zamanın büyük bölümünde IP’mizi dolaştırıyoruz dünya üzerinde. Çok ciddi işleri başarıyoruz veya sadece zaman öldürüyoruz.
Ne yazık ki bunları bilen sadece biz değiliz. Kredi kartınızın limitine, sosyal medyadaki profil bilgilerinize, hatta evinize ve arabanıza bile göz dikmiş siber suçlular pusuda bekliyor. En ufak bir açığınızı yakalamak ve sizden alabildikleri kadar fazlasını almak tek hedefleri. Bazısı da maddi amaçlardan ziyade çalıştığınız kurumu zarara uğratmak veya sizi bir suça alet etmek isteyebiliyor.
Gerçek hayatta olduğu gibi, internet üzerinde de yüzde 100 güvenlik sağlamak mümkün değil. İşletim sistemlerinin, güvenlik yazılımlarının ve bu işle uğraşan şirketlerin tüm gayreti, sizi ve kurumunuzu mevcut veya gelişen tehlikelere karşı en iyi şekilde hazırlamak. Burada yeni bir kavram olarak bulut altyapısına yönelik olarak geliştirilenler başta olmak üzere birçok yeni teknoloji var. Öte yandan ülkemizde son dönemde çok tartışılan filtreleme gibi yöntemler de devlet kurumları tarafından ‘vatandaşı koruma’ yöntemi olarak görülüyor.
Güvenlik konusunun uzmanları, internet güvenliği konusunun genelini kapsayan bu noktaları sizin için yorumluyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:825

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics