Dosya 16 EKİM 2011 / 16:32

Telekom ve mobil dünyanın yeni yol haritası

ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11’in ikinci gününde düzenlenen Sınırsız İletişim Konferansı’nda, telekom sektörü ve mobil endüstri mercek altına alınırken, bu sektörlerde yaşanan değişim, dönüşüm, güncel sorunlar, regülasyonlar, büyüme için yol haritası gibi konular masaya yatırıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İkinci Başkanı Dr. T. Ayhan Beydoğan’ın açılış konuşmasını yaptığı konferansın ilk panelinde bölge ülkelerinde telekom alanında yapılan düzenlemeler konuşuldu. BTK Kurul Üyesi Galip Zerey’in başkanlığını yaptığı panelde Azerbaycan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı Bakan Yardımcısı İltimas Mammadov, Makedonya Elektronik İletişim Ajansı Direktörü Robert Ordanoski, Avrupa Komisyonu Bilgi Toplumu ve Medya Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler Birimi Yöneticisi  Petri Koistinen ve Bosna Hersek Telekomünikasyon Regülasyon Kurumu Genel Direktörü Kemal Huseinovic konuşmacı olarak yer aldılar. Panelde Azerbaycan’da düzenlenecek Bakütel fuarına Türkiye’den de yoğun katılım beklediklerini söylerken, Galip Zerey de bu yıl Türkiye’den önemli bir ülke katılımı planladıklarını açıkladı.
Konferansın ikinci paneli ise “Telekomünikasyonda Geleceği Bugünden Kurmak” başlığıyla gerçekleştirildi. Akurgal Teknoloji Genel Müdürü Ali Akurgal’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kancal, Netaş CEO’su Müjdat Altay, Huawei Türkiye Ar-Ge Direktörü M. Kamil Şahin ve ZTE Türkiye Ürün ve Çözüm Direktörü Kubilay Şah Hüseyinoğlu, telekom sektöründe geleceğin nasıl şekilleneceğine dair ipuçları verdi. Panelde tüketici etkin bir toplumda yaşadığımız, artık tüketicinin üreticiyi yönlendirdiği vurgulanırken, hiperbağlantı, M2M, genişbant altyapı, yazılım, LTE, 4G gibi birçok konu üstüne öngörüler paylaşıldı.
Öğlen arasından sonra “Türkiye telekom sektörünün büyümesi için yol haritası nedir” başlığıyla düzenlenen panelde BTK Başkan Yardımcısı N. Deniz Yanık, Avea Satış Grubu Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz, Vodafone Kurumsal İlişkiler ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel, Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Reüglasyon Başkanı Şükrü Kutlu ve Turkcell Regülasyon ve Operatörlerarası İş Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Tayfun Çataltepe yol haritasına dair görüş ve önerilerini sundu.
Günün son panelinden sonra İş ve Teknoloji Sunumları’na geçildi. Bu bölümde Alcatel-Lucent, Netaş, Huawei ve ZTE şirketlerinden yetkililer sunumlar gerçekleştirdi.
ETİKETLER : Sayı:842

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics