Dosya 10 OCAK 2010 / 23:00

Tüketiciler de enerji konusunda bilinçlenmeli

Bilişim teknolojilerini seçerken enerji tüketimi düşük ürünleri tercih etmek hem kurumlara hem de çevreye önemli bir katkı sağlıyor. Üretilen cihazların tümünde enerji tasarrufu kriterlerine uygunluğu belirten Energy Star etiketinin aranması gerektiğini belirten TNB AŞ Ürün Grup Müdürü ve Eğitim Müdürü Korhan Oray, şunları kaydetti: “Bu kriterlerin başında güç yönetim özelliği, yapımında kullanılan materyaller ve daha az enerjiyle daha çok işler yapabilmesi geliyor. Eğer bütün bilgisayar ve ekranlar Energy Star kriterlerine uygun imal edilirse, yılda 2 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlanacağı tahmin edilmektedir.”
ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan da “Enerji tüketimi yazılım teknolojileriyle kontrol altında tutularak gereksiz enerji kayıplarının önüne geçilebileceği gibi, az enerji tüketen cihazların kullanımıyla da mevcut tüketimin miktarı azaltılabilmektedir” dedi.

Dışkaynak kullanımına yönelinebilir
Sanallaştırma ve veri merkezi alanlarında dışkaynak kullanımına gidilmesinin, şirketlerin enerji tasarruflarını artırmasında önemli rol oynayacağını kaydeden Oytek Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ziyal, bu konudaki görüşlerini şöyle açıkladı:
“Yönetim karışıklarının azaltıldığı, kullanılan alanın minimuma indirildiği, sistem odalarının enerji tasarrufu için planlandığı, veri merkezlerinin konsolidasyonu enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca uzaktan çalışma, uzaktan eğitim, video konferans, çevrimiçi uygulamalar, kağıt ve doküman baskıdan uzaklaşmak, bütünleşik sistemler kullanmak, yaşantımızdaki akıllı objelerin (konutlardaki akıllı aydınlatma, ısıtma ve soğutma, nem, güvenlik sistemlerinin kullanımı) yaygınlaşmasının tasarruf sağlayacak uygulamalar olabileceğini söyleyebiliriz. Ürün ve hizmetler tasarlanırken enerji tasarrufunun önemi bilinerek hareket edilmelidir. Bunun dışında çok fonksiyonlu cihazların kullanılması gibi yöntemlerle birden fazla cihazın gerçekleştirdiği enerji gereksinimleri tek bir araca indirilebilir. Tabii geri dönüşüm konusunda bir bilinçlenme de oluşturulmalıdır.”

Tuketiciler212 milyon dolar tasarruf ettik

Organizasyonların çeşitli faaliyetleri, doğrudan veya dolaylı olarak enerji tüketimine yol açıyor. Örneğin, çalışma koşullarına göre değişkenlik göstermekle birlikte ısınma, soğutma, aydınlatma, seyahat, iletişim gibi birçok ihtiyaç enerjiye bağımlıdır. Bu nedenle örneğin kullanılan bilgisayarların performansı artarken, birim iş için harcanan zaman ve enerji de ters oranlı olarak azalır. Bu nedenle yenilikçi teknolojilere yatırım yapan kurumlar, birçok maliyet kaleminden tasarruf yapabildiği gibi enerji harcamalarını da önemli oranda geriye çekebiliyor. Bu bilgileri veren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, şunları aktardı:
“Bu arada birleşik iletişim çözümlerini kullanan şirketlerin seyahat giderlerini azaltması mümkün. Seyahat giderlerinin ortadan kalkması atmosfere daha az miktarda sera gazı salınması anlamına geliyor. Microsoft bu teknolojiyi kendisi de etkili bir şekilde kullanıyor. Bu teknoloji ile Microsoft çalışanlarının daha önce yaptığı 100 milyon mil uçuş artık yapılmıyor. Bu da büyük bir çevre kazancı anlamına geliyor. Böylesine büyük bir tasarruf sayesinde atmosfere 17 bin ton metreküp CO2 salınımının önlenmiş olduğu hesaplanıyor. Microsoft’un kendisi birleşik iletişim çözümleri ile ayrıca iletişim maliyetlerinden de geçen yıl yaklaşık 212 milyon dolar tasarruf elde etti.”
ETİKETLER : Sayı:753

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics