Dosya 12 ARALIK 2010 / 18:00

Turizmde dönüşümün dinamiği bilişim, eğilim ise kişiye özel hizmet

Büyüme eğilimi gösteren turizm sektöründe, bilişim teknolojilerinin yansımaları bu haftaki dosya sayfalarımızda yer alıyor.

Küresel krizin psikolojik etkilerinin azalması dünyada ve Türkiye’de turizm sektöründe canlanmaya neden oldu. Türkiye’de de hem rezervasyon ve doluluk oranları artıyor, hem tesis ve teknoloji yatırımları sürüyor. Fakat unutmamak gerekiyor ki, turizm sektörü anlık ve mevsimsel etkilere çok açık bir sektör. Hizmetin kalitesinin çok önemli olduğu, müşteri memnuniyetsizliğini kaldırmayan bir pazar. Bu yüzden teknolojinin önemi artıyor. Müşteri mekan ve cihaz bağımsız tek noktadan kolayca her türlü hizmeti almak istiyor artık.
Turizm sektörü müşteri memnuniyetini esas alan ve tüketim anında üretilen hizmetleri içeren bir sektör. Bu sektörde her geçen yıl, teknoloji sürecin en önemli öğesi olma yolunda yolculuğuna hızla devam ediyor. Sektör yapısal bir dönüşüm yaşamakta, teknoloji ve bilişim de bu dönüşümün en önemli dinamiği haline geliyor. Teknoloji ve bilişimin sektörde etkin kullanımıyla birlikte, mesafeler kısalıyor, zaman farklılıkları ortadan kalkıyor ve böylece süreçlerin zamanında ve eksiksiz olarak yürütülebilmesi sağlanabiliyor. Teknoloji turizm sektöründe sadece veri depolama ve süreç yönetiminde değil, aynı zamanda tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde de çok önemli bir unsur haline gelmiş durumda. Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak yapılan tanıtımlar tüm dünyadaki tüketicilere kısa zamanda ulaşma olanağı sağlarken, internet ve mobil cihazlar üzerinden rezervasyon seçeneği de tüm dünyayı bir pazar haline getirebiliyor.
Müşteriye tek noktadan hizmet sunma eğilimi
Turizm sektörü Türkiye’de de sürekli olarak büyüme eğilimi gösteren bu nedenle de rekabetçiliğin ön planda olduğu, bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin sürekli bir farklılaşma eğiliminde olduğu bir sektör. Burada tabii ki maliyet baskısı da daha fazla belirginleşiyor, çoğunlukla dönemsel / mevsimsel olan hizmetlerin sürekli olarak hedef kitlelere ulaştırılması söz konusu oluyor. Müşteri/konuk kavramı, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de çok önemli bir değer. Oteller, ziyaretçilerinin memnuniyetlerini artırmak adına sürekli yeni hizmetler, servisler, promosyonlar planlıyor ve uyguluyorlar. Yakın zamanlara kadar telefonlardan sesli olarak yapılan rezervasyon işlemleri artık mobil cihaz uygulamaları aracılığıyla, birkaç tuşa basarak gerçekleştirilebiliyor. Çevrimiçi satış kanalları gelecek beş yılda en büyük satış kanalı olmaya aday. Sosyal paylaşım siteleri klasik medyanın yerini alıyor; merkezi rezervasyon sistemleri, merkezi CRM sistemlerine dönüşüyor. Turizmde müşteriye tek noktadan tüm hizmetleri sunabilmek şirketlere büyük avantaj yaratıyor. Sektörde diğer bir teknolojik eğilim ise müşterilerin kendi paketlerini, kendi turlarını kendilerinin yaratması, yani bir nevi kişiselleştirilmiş hizmet kavramı.
Bu dosyamızda hem sektörle ilgili öngörüleri, hem de sektör şirketlerinin gerçekleştirdiği teknoloji yatırımlarını ve bu konuda önümüzdeki dönemdeki planlarını aktarmayı hedefledik.
ETİKETLER : Dosya Sayı:799