Dosya 12 ARALIK 2010 / 18:00

Turizme yönelik bilişim çözümleri

Roaming’de veri paketi kullanımına son
Bircom Genel Müdür Yardımcısı Tolga Seçilmiş, Phonsai çözümlerine turizm sektörünün büyük ilgi göstereceğini tahmin ediyor. Phonsai’nin daha kişiselleştirilmiş bir pazarlama aracı sunduğuna değinen Seçilmiş, şunları söyledi: “Phonsai, Bircom’un TUBİTAK desteği ile kendi bünyesinde geliştirdiği bir platform. Yazılı ve görsel içeriğin düzenlenerek son kullanıcının cep telefonuna bir mobil kitapçık, mobil katalog olarak ulaştırılmasını sağlıyor. Kullanıcıya sunulan bilgi, basılı broşür veya e-posta gibi kullanıcının ilgi alanı içindeki varoluş süresi kısıtlı olan bir medya yerine doğrudan doğruya cep telefonuna, sürekli yanında taşıyabileceği, ihtiyaç duyduğu her an başvurabileceği ve her şeyden önemlisi kişiselleştirilmiş olarak sunulması. Phonsai’nin turizm sektöründeki uygulamaları neredeyse sınırsız gibi. Çevrimdışı bir uygulama oluşu özellikle yurtdışı turlarında roaming sırasında veri paketi kullanımı gibi sorunları da ortadan kaldıracak. Phonsai’nin 2011 yılının sonuna dek binden fazla kurum tarafından kendi mobil uygulamalarını geliştirmek için kullanılacağını düşünüyoruz. Mobil uygulama konusunda büyük bir talepte bulunan turizm sektörü ise bu şirketlerin yüzde 30’u gibi büyük oranını oluşturacaktır.”
Bulucak.com’da bilet satın alma işlemi de başlıyor
Inveon Ventures Bulucak.com ile 2006 yılından beri turizm sektöründe faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin ilk yurtiçi uçak bileti arama motoru olan Bulucak.com, tüm iç hat uçuşlarını anlık olarak ve güncel bir şekilde listelemeyi ve fiyatlarını karşılaştırmayı sağlıyor. Bulucak.com, akıllı hafıza ve sorgu sistemi sayesinde, havayolu sitelerindeki yükü azaltıyor.
Bulucak.com, Mayıs
ayında Uçak Bileti iPhone uygulaması ile mobil
dünyaya da adım attı. Yani uçak bileti iPhone uygulaması sayesinde artık seyahatseverler, en ucuz uçak biletlerine hemen erişebiliyor, sorgulama sonuç sayfası üzerinde bilet satın alma veya rezervasyon için havayollarını direk arayabiliyor veya havayolu şirketlerinin satın alma ekranlarına geçip işlemlerini devam ettirebiliyor. Tüm bunlara ek olarak uçak bileti uygulaması ile Türkiye’de bulunan yurtiçi ve yurtdışı havayolu şirketlerinin Türkiye ofis iletişim bilgilerine, ayrıca havalimanlarının iletişim bilgilerine erişmek mümkün. Önümüzdeki günlerde Bulucak.com üzerinden bilet satın alma işlemi de gerçekleşebilecek.

Protel, turizme yönelik mobil çözümlerini artıracak
Protel, 20 yılı aşkın süredir turizm sektörüne bilgi teknolojileri ve  yönetim sistemleri alanlarında hizmet veriyor. Protel Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Sıcakkanlı, sektörde en son eğilimleri izleyerek yatırım yaptıklarını söylüyor. En küçüğünden en büyüğüne otel yönetim uygulamaları, restoran yönetim sistemleri,  fiyatlama stratejileri ve gelir yönetimi uygulamaları, müşteri sadakat sistemleri, bunların sosyal paylaşım siteleriyle bütünleşmesi, halihazırda binin üzerinde kullanıcısına Protel’in
sağladığı çözümler arasında yer alıyor. Sıcakkanlı, şu bilgileri verdi: “Önümüzdeki dönemlerde konuk ağırlama sektörüne sunduğumuz mobil çözümleri artırmayı planlıyoruz. İşini yakından takip etmek, daha hızlı rapor almak ve zamanı daha
verimli kullanmak isteyen restoran yöneticileri için
bir süredir BlackBerry üzerinde M-Reports isimli mobil raporlama çözümü sunuyoruz. Otel yöneticileri için de benzer bir çözüm geliştirdik. Otel personelinin kullanımına yönelik yeni
bir ürün ise FidelioSuite8 iPhone uygulaması. Oda, restoran ve servis raporları iPhone üzerinden görüntülenebiliyor . Rezervasyon detayı ve bakiye bilgileri görüntüleme, doluluk raporu, arıza kayıt takip raporu alma ve görev tamamlama, otele giriş/çıkış işlemleri gerçekleştirme gibi işlemler mobil olarak gerçekleştiriliyor. Restoran tarafında da çeşitli mobil çalışmalarımız bulunuyor.”

M. Goksel YenilmezJolly Tur’dan internette kişiye özel hizmet

Jolly Tur, teknolojiye bakış açısı ve vizyonu 2010 içinde yeniden şekillenmeye başladı. Turizm sektöründe hizmet veren kendileri gibi büyük şirketler için en önemli farklılaşma aracının teknoloji olduğunu vurgulayan  Jolly Tur BT Direktörü M. Göksel Yenilmez, gerek altyapılarını ve sistemlerini gerekse müşteri hizmet altyapılarını yenilenme projesini başlattıklarını açıkladı. Yenilmez, “VMWare, Microsoft ve çözüm ortaklarıyla bazı çalışmalar yapıyoruz. Sunucularımızı standartlara uygun şekilde geliştiriyoruz. Sunucuları sanallaştırmaya geçiriyoruz. İşletim sistemlerimizi en üst seviyede lisanslara çekiyoruz. İnternet ve yazılım departmanımızı ikiye bölüyoruz. Bu bölümler önümüzdeki dönemde de dirsek temasında olacaklar ama işlerin verimliliği açısından bu ayrım bizim için önemli. Ekibimiz şu an toplamda 15 kişi ama ekip genişleyecek” dedi.
Çevrimiçi mecraları daha etkin kullanmak için çalışmalar yaptıklarına değinen Yenilmez, şu bilgileri verdi:
“İnternette alışveriş kültürü son 3 senede çok gelişti. Bu silahı çok iyi kullanmak istiyoruz. iPhone uygulamamız da yakında çıkıyor. Windows Media Center’e katılan yegane Türk şirketlerinden biri olduk. Görsel kütüphanesi olan bir şirketiz. Digiturk’te yayında olan Jolly Tatil kanalımız mevcut. Media Center’da daha etkileşimli bir ortamda tanıtım, bilgi ve görsel aktarımı gerçekleştireceğiz. Bir prodüksiyon ekibi oluşturup programlar yapmak istiyoruz. Müşterinin istediği bilgiye istediği anda, ortamda ve cihazla ulaşması temel hedefimiz. Yeni web sitemiz hazırlanıyor. Yakında yayında olacak. Sitede sanal zekâ olacak. Giriş yapan kullanıcımız yurtiçiyle mi yurtdışıyla mı daha ilgili, bunu canlı olarak takip edeceğiz. Onun tatil dünyasını algılayıp karşısına kişiye özel bilgiler çıkaracağız. Bu sayede müşterimiz boşuna zaman kaybetmeyecek, biz de ona daha doğru ve hızlı hizmet verebileceğiz. Kişisellemiş, kullanıcı dostu bir hizmet olacak. Yazılım departmanımızın yazdığı analiz uygulaması yeni web sitesiyle birlikte aktif hale geçecek. Potansiyel müşterilere de elektronik mecraları kullanarak ulaşıyoruz. Facebook’ta Jolly Tur sayfamız var. Sosyal ağlarla ilgili ekibimiz ciddi çalışıyor. Bazı şirketlerle  ortak projelerimiz var. Facebook üstünden uygulamalar geliştreceğiz. Bilgileri etkileşimli bir şekilde paylaşacağız, müşteri de katılımcı olabilecek.”

Yüzde 35’e varan oranlarda maliyet avantajı

Superonline, turizm sektöründe faaliyet gösteren iş ortaklarına büyük avantajlar sunuyor. Bir Turkcell grup şirketi olan Superonline, sahip olduğu altyapıyla iş ortaklarına toplam telekomünikasyon ihtiyaçları doğrultusunda teknoloji danışmanı olarak hizmet veriyor ve söz konusu ihtiyaçlar doğrultusunda iletişim çözümlerini projelendiriyor. Superonline Kurumsal ve Toptan Satış Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Özdemir, altyapıları sayesinde şirketin bir otel müşterisinin, internet erişimi, telefon görüşmeleri ve veri hattı giderlerinde yüzde 25’ten başlayıp yüzde 35’e varan oranlarda maliyet avantajı kazandığını anlattı. Özdemir, “Otel zincirlerini maksimum düzeyde bilgi güvenliği ve hızlı iletişim ağı ile birbirine bağlayıp, veri merkezi çözümlerinin yanı sıra ihtiyaçlar doğrultusunda grup şirketi Turkcell’le de ortak projeler yürütüyor. Superonline’ın sunduğu hizmetler sayesinde oteller, müşterilerine kaliteli, daha yüksek kapasitede ve kesintisiz hizmet sunabilmeyi vaat edebilir.  Network Kontrol Merkezi sayesinde kendi altyapısını ve müşterilerinin sistemlerini 7 gün, 24 saat ve 365 gün takip eden Superonline, bu sayede yaşanması muhtemel problemleri müşterileri fark etmeden çözümleyebiliyor” dedi.

Milta Turizm’de iPhone yazılımı için çalışmalar sürüyor

Milta Turizm Bilgi İşlem Yöneticisi Tuğrul Goral, günümüzde  turizm  sektöründe satışın tüm aşamalarının tamamen çevrimiçi olarak yapabilmenin mümkün olduğunu anımsatırken, sanal pazarın büyümeye başlamasının şirketleri bu yönde yatırıma yöneltirken güvenlik, hız ve kolay kullanım başlıklarının ön plana çıktığını ifade etti. “Işıltur olarak teknolojiyi sadece daha çok müşteriye ulaşabileceğimiz bir  pazar olarak değil, misafirlerimizin daha rahat, güvenli ve kolay bir şekilde ihtiyaçlarını gidermeleri konusunda yardımcı bir faktör olarak görmekteyiz” diyen Goral, şu bilgileri verdi: “Çevrimiçi satış sitelerimiz www.milta.com ve www.isiltur.com.tr bu görüş doğrultusunda yayın yapmakta. Müşterilerimize çevrimiçi hizmet verdiğimiz web sitelerinin yanında bilgilendirme amaçlı web sitelerimiz mevcut, bunlar www.isilevents.com, www.isilrac.com. 0 212 444 4 114 numaralı çağrı merkezimiz ve CRM yazılımıyla müşterilerimizin isteklerini daha hızlı şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Rent A Car departmanımız için satın aldığımız yazılım sayesinde kiralık araç konusunda daha etkin ve hızlı hizmet vermekteyiz. Milta.com’da Facebook ve Twitter bütünleşmesiyle i-phone yazılımı için çalışmalarımız sürüyor. Amadeus ile yapılan anlaşma ile çevrimiçi uçak bileti satışına yakın zamanda başlanacak.  Araç kiralama sitemiz de yakında çevrimiçi rezervasyon sistemiyle hizmet verebilecek.”
ETİKETLER : Sayı:799

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics