Dosya 28 ŞUBAT 2010 / 18:00

Veriler artıyor, sunucular sanallaşıyor

Sanallaştırma teknolojisinde son gelişmeleri, eğilimleri ve gelecek öngörülerini bu haftaki dosyamızda inceliyoruz.

Şirketlerin iş süreçlerini büyük bir hızla sayısal ortama taşımasıyla birlikte depolanan verinin miktarı da arttı. Artan bu veri yeni depolama alanlarına ve teknolojilerin yeniden tanımlanmasının önünü açtı. Kısacası bilgi altyapısı, iş yükünün özelliğine bağlı olarak değişiyor. Çeşitli iş uygulamalarının, web ortamı yapısı ve ilgili uygulamaların, veritabanı ortamının, hareket işleme yapısının, analitik iş ortamlarının ve yüksek performanslı hesaplama ortamlarının, farklı yönetim ve saklama gereksinimleri bulunuyor. Türkiye’de ise gelenekselleşmiş bir şekilde belli markalar ön planda depolama konusunda.
İlk defa yaklaşık 40 yıl önce telaffuz edilmeye başlanan sanallaştırma hizmetleri ise danışmanlık ve teknoloji geliştirme olarak iki alanda incelenebilir. Sanallaştırma teknolojileriyle uğraşan birçok şirket bulunmasına rağmen, veri depolamada olduğu üzere pazarda belirli isimler öne çıkıyor. Her farklı ürünün belirli sanallaştırma alanlarında uzmanlıkları bulunuyor. Bazıları sunucu sanallaştırmada ve bazıları da masaüstü ve uygulama sanallaştırma alanında uzmanlığı ile pazarda ön plana çıkabiliyor. Hemen bir adım arkadan takip edenler ise sanallaştırma alanında her geçen gün daha da hızlı iyileştirmeler yapıp ve sanallaştırma ürünleri geliştiriyor. Fiyat politikası olarak her ürün, özelliğine ve uzman olduğu sektöre göre belirlenmektedir. Önemli olan şirketlerin ihtiyaçlarına en uygun ürünü, doğru iş ortağı ile tercih etmeleri olarak öne çıkıyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:760
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN