Dosya 06 ARALIK 2010 / 19:26

Veriler hızla artıyor

Verinin bu inanılmaz büyüme hızına rağmen BT bölümlerinden beklenenlerde herhangi bir değişiklik olmadığını belirten Glasshouse Türkiye Genel Müdürü Emre Pekar, “Depolama maliyetlerinde düşüş, mümkün olduğu kadar çok verinin konsolide edilmesi ve herhangi bir problem anında sistemin en kısa zamanda tekrar çalışır duruma getirilmesi BT departmanlarından her zaman beklenenler arasında bulunuyor. Tekilleştirme, depolama alanlarını küçültmesi, ilgili sistemlerde performans artışı sağlaması, risklerin yanı sıra yedekleme ve geri dönüş sürelerini azaltması gibi birçok avantajı sağladığı için, bu alana hitap eden doğru ve pratik teknoloji olarak dikkat çekiyor” dedi. Pekar, tekilleştirme teknolojilerinin sağladığı temel avantajları ise şöyle özetledi:
“Daha efektif kullanılan depolama kaynakları ile veri depolama maliyetlerinde ciddi düşüş, düşen enerji ve soğutma maliyetleri sayesinde daha çevreci bir ortam, net etkileri çok hızı görüldüğü için hızlı bir yatırım geri dönüşü, daha hızlı yedekleme ve geri dönüş ile yedek saklama sürelerinde artış.”
İşletmeler, veri yoğunluğunun artması ve genişbant ağların yaygınlaşmasıyla birlikte, veri depolama hızını artırarak gizli bilgileri korumanın yanı sıra yedekleme ve felaketten kurtarmada hizmetlerin aksamasına yol açmadan esneklik sağlamak istiyor. İşletmelerin bu amaçla da sanallaştırma teknolojileri ile gelişmiş ağ güvenliği protokollerini destekleyen veri depolama sistemlerini tercih ettiklerini belirten HP Türkiye Veri Depolama Grup Müdürü Selçuk Öznal, “Geleneksel BT sistemleri kullanan işletmeler arasında da modern veri depolama çözümlerine geçme eğilimi yaygınlaşıyor. Ayrıca, veri korumayı basitleştiren snapshot’lar verilerin anlık kopyalarını oluşturuyor ve böylece sistem yöneticileri, tek tek dosyaları ya da klasörleri kurtarmak veya bir sabit diskteki bozuk kayıtları düzeltmek için snapshot’lara ulaşabiliyor. Felaket durumunda önemli verileri kurtarma olanağı sağlayan bu özelliğin yanı sıra, veri kurtarma maliyetlerini azaltan uzağa kopyalama özelliği de ana bilgisayar ve diğer HP P4000 SAN sistemleri arasında snapshot’ları çoğaltıyor. Bu şekilde, uzağa kopyalama yöntemi ile disk alanın izin verdiği ölçüde merkezi yedekleme ve veri kurtarma olanağı sağlıyor” dedi.
KoçSistem olarak Dell, EMC, HP, IBM, NetApp ve Oracle ürünlerini müşterilerine katma değerli hizmetleriyle sunduklarını belirten KoçSistem Satış Destek Grup Yöneticisi Güney Seyhan, “Ürün ve çözüm seçiminde şirket ölçeği kadar kullanım amacı da önem teşkil etmektedir. Her şirket aynı ölçekte olmadığı gibi, aynı ölçekte ancak farklı sektördeki işletmelerin ihtiyaçları ve kullanım amacı da değişmektedir. Örneğin şirket ölçeğinden bağımsız olarak işitsel, görsel, resim içeren ve medya kaynaklı şirketlerin verileri doğası itibariyle elektronik hareket bazlı çalışan şirketlerden daha fazla yer tutmaktadır.  Bu nedenle her markanın farklı şirketler ölçeğinde, kendi alanında ve çözümüyle tercih sebebi olması söz konusudur. Depolama ürünü seçimi sırasında toplam sahip olma maliyeti ve ileride oluşabilecek gizli maliyetlerin mutlaka öngörülmesi gerekmektedir. Burada, ölçeklemenin her zaman çalışılan yüke göre yapılması ve mümkün olan erişim ihtiyaçlarının aynı kaynaklarda birleştirilmesi de gözden kaçırılmaması gereken önemli bir noktadır. Bunun yanı sıra artan veri hacmi, veri depolama yatırımlarını da beraberinde getirmekte ve maliyetleri yukarı çekmektedir. Depolama ürünü yazılımları, maliyet avantajı, güvenli ve performanslı bir veri depolama çözümü arayışları farklı ölçekteki şirketlere farklı çözümlerle gitmeyi gerektirebilmektedir” şeklinde konuştu.

Ölçek bazında ürünler mevcut
NetApp Türkiye Profesyonel Hizmetler Mühendisi Koray Şeremet ise bu konuda şunları söyledi:
“Günümüzde her ölçekte şirket maliyetlerini en aza indirebilmek ve artan veri miktarıyla başa çıkabilmek için yüksek oranda esnekllik ve verimlilik sağlayan veri depolama sistemlerini tercih ediyor. Standart disklere kıyasla çok yüksek performans gösteren solid state disklerin yaygınlaşması ile birlikte yüksek performans ihtiyacı bulunan büyük ölçekli şirketler solid state diskleri destekleyen veri depolama sistemlerini kullanıyor. Benzer şekilde yüksek kapasite düşük performans profiline sahip sata diskleri solid state kaşe bellekler ile destekleyip bunlardan yüksek performans alınmasını sağlayan sistemler de ciddi maliyet avantajı sağladığı için küçük-büyük tüm şirketler tarafından tercih edilmekte. Günümüzde artan bulut bilişim eğilimiyle birlikte bulut bilişim için gerekli teknolojik altyapıya sahip gelecek için hazır veri depolama sistemleri de önemini artırmaktadır.”
Yüksek uygulama performansına ihtiyacı olan göreceli olarak daha büyük şirketler, Exadata benzeri, sunucu, altyapı ve depolama alt sistemini bir arada sunan sistemleri tercih ediyorlar diyen Oracle EE&CIS Bölgesi Veri Depolama Satış Müdürü Hıdır Mağ, “Orta ölçekli kurumlarda ise ağırlıklı olarak yetenekli, Unified olarak adlandırılan, birçok protokolü bir arada sunan, gelişmiş veri servislerine sahip disk sistemleri ve modüler olarak büyüyebilen teyp kütüphanelerinin tercih edildiğini görüyoruz” dedi.

Niyazi_AkalinBütçeler kaydırılıyor

Şirketlerin ölçeklerine göre farklı seviye ürünler kullandıklarını belirten Sürat Teknoloji Sistem Mühendisi Niyazi Akalın, “Ancak azımsanamayacak bütçelerin harcandığı veri depolama pazarında büyüklüğüne bakılmaksızın tüm şirketler bu yatırımlarını korumak adına daha çok ileriye dönük performans, kapasite ve yazılımsal özellikleri daha sonradan sistemi bütünüyle değiştirmeden lisans ve modül eklemeleriyle genişleyebilen ürünleri tercih ediyorlar. Bununla birlikte küçük şirketler daha çok ilk maliyeti daha düşük olan giriş seviye SAS, ISCSI yada FC arayüzüne sahip sistemleri tercih ederken orta ve büyük ölçekli şirketlerde bu ihtiyaçlara göre değişkenlik gösteriyor.Bu şirketler orta seviye ve ileri seviye ve daha çok
FC arayüzlü depolama ürünlerini kullanma eğilimindeler. Ayrıca şirketlerin büyüklüğü arttıkça veri güvenliği konusu da daha fazla önem kazanıyor ve bununla birlikte yavaş yavaş kendinden şifrelemeli disk sistemlerini destekleyen ürünlerin sıklıkla kullanılmaya başlanacağını düşünüyorum” dedi.
ETİKETLER : Sayı:798

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics