Dosya 13 MAYIS 2012 / 17:40

Verinin fazla olduğu yerde büyük veri geliyor

Bankacılık, sigortacılık, telekom, perakende, e-ticaret, internet siteleri gibi kuruluşların büyük veriyi kullandığını ifade eden Gartner Danışmanı Halil Aksu, “Dikkat edilmesi veya tesis edilmesi gereken yeni bir zihniyet, vasıflı genç açık ve parlak dimağlar gereklidir. Yeni yöntemlerden bahsedilmektedir, konvansiyonel veritabanı yaklaşımlarını ve bir bilgisayarda veri işleme yaklaşımlarını terk edip, yeni yöntemler ve dağıtık, açık kaynak, bulut ve özellikle de paralel yaklaşımlar gerekmektedir” dedi.
Film, video ve fotoğraf gibi büyük hacimlerdeki sayısal medya varlıklarının depolanması ve analizinde büyük verinin öne çıkacağını aktaran DDN Ülke Müdürü Oğuzhan Bayburs, “Önümüzdeki yıllarda istihbarat birimleri ve savunma kurumları çok petabaytlık uydu görüntülerini, uzaktan algılama verilerini, iletişimleri, web trafiğini ve video takip verilerini makul maliyetlerle etkin bir şekilde depolayarak, coğrafik olarak farklı yerlerde bulunan diğer kurumların dünyanın herhangi bir yerinden bu verilere ulaşmalarını ve bu verilerden faydalanmalarını sağlayabileceklerdir” bilgisini verdi.

Ülkemizde üretilen veri hacmi ABD kadar değil
İnternet kullanımı ve nüfus farklılıkları nedeniyle ABD’nin ülkemize göre veri üretimi oldukça fazla. Bu konuyu hatırlatan Oracle İş Zekâsı Bölgesel Satış Direktörü Ali Rıza Kuyucu, özellikle e-ticaret, telekomünikasyon ve finans sektörlerinde büyük veri teknolojilerinin gündemde olduğunu ve değerlendirildiğini söyledi.
Kuyucu, “Büyük veri teknolojileri, sadece veri hacmi değil, veri aktarım sıklığı ve çeşitliliğinin de büyük olduğu ortamlarda şirketlerin gündeminde olabiliyor. Lokasyon bazlı üretilen veriler, telekomünikasyon ve finans sektörlerinde lokasyon bazlı çapraz satış imkanları yaratmakta. Ayrıca pek çok şirket sosyal medya kaynaklı yapılandırılmamış verilerin analizinden elde edebilecekleri rekabet avantajını değerlendirmek istiyorlar” açıklamasında bulundu.
Günümüzde ‘Finans ve Telekom’ sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, büyük veri çözümlerine geçmeye başladıklarını dile getiren GlassHouse Türkiye Satış Yöneticisi İlter İnanç, “Bu gelişmelerle birlikte kamu sektöründe de birbirinden bağımsız kurumlarda büyük veriler birikmeye başladı. Hukuki olarak geriye dönük bu devasa sayısal bilgilerin saklanması, yedeklenmesi, arşivlenmesi ve gerektiğinde hızlı olarak erişilebilir olması gerekiyor” şeklinde konuştu.
İş analitiği ve iş zekâsı uygulamalarından en çok faydalanan endüstrileri sıralayan IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, “Perakende, sağlık, telekom, sigorta, kamu ve bankacılık ilk sıralarda geliyor. Ellerine geçen verileri doğru yeteneklerle eşleştirerek ve analiz ederek performanslarını risk, müşteri hizmetleri ve operasyonel verimlilik alanlarında daha iyi hale getirebiliyorlar” ifadesini kullandı.
Uslu, “Analitik, bankalara gerçek zamanlı müşteri bilgileri, hizmet seviyelerinin geliştirilmesi, ürün tasarlanması ve fiyatlandırma arasında bağlantı kurulması için destek verir. Ellerine geçen verileri doğru yeteneklerle eşleştirerek ve analiz ederek performanslarını risk, müşteri hizmetleri ve operasyonel verimlilik alanlarında daha iyi hale getirebiliyorlar. İş süreçlerini iyileştirmek amacıyla bu çözümlere yönelen ve avantajlar kazanan işletmelere örnek olarak restoranlar gösterilebilir” dedi.

Burak_SagdicTerabaytlarca veri barındıran her şirket büyük veriyi takip ediyor

Perakende, telekomünikasyon ve istihbarat alanlarında büyük veri zaten uzunca bir süredir değerlendirildiğini aktaran Symantec Güneydoğu Avrupa ve Türkiye, Bölge Teknoloji Müdürü Burak Sadıç, “Mobil iletişimin yaygınlığı ve taşınabilir cihaz patlaması sonucunda sosyal ağlar da bu kapsama girdi. Sağlık sektörü, özellikle de genetik araştırmalarda sırada bekliyor. Rakam vermek gerekirse kullandıkları verinin tipine göre terabaytlardan petabaytlara kadar veri barındıran her türlü şirket ve kurum büyük veri kavramını ve bununla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeli. Bu kavramın günümüz ekonomilerinde rekabete karşı avantaj sağlanabilecek en önemli araçlardan birisi olduğu gerçeğini asla unutmamak gerekiyor” sözlerini kullandı.

Ozlem_KestiogluVerilerin saklanması ve güvenliği daha önemli hal alıyor

Ülkemizde şu anda büyük veri işleyen sektörlerin finans, sigorta ve telekom sektörleri olduğunu dile getiren KoçSistem Teknoloji Çözüm ve Hizmetleri Satış Grup Yöneticisi Özlem Kestioğlu, bu sektörlerde, hem bireysel ve hem de kurumsal müşterilerin çokluğunun getirdiği veri yoğunluğu, veri işlemlerinin yüksek oranda gerçekleşmesine neden olduğuna dikkat çekti. Kestioğlu’na göre, bu da beraberinde büyük verinin saklanması ve güvenliğini daha önemli bir noktaya taşıyor.
Büyük verinin, yüksek oranda kullanıldığı sektörler yanında, sosyal medya için de çok önemli ve etkili bir konu olacağını aktaran Kestioğlu, sosyal veri miktarının her geçen gün arttığına işaret etti.

Enerji, hastalıkla mücadele ve gıda koruması için büyük veri gerekiyor

Dünyanın temel olarak üç alanda çözüm üretmeye çalıştığını aktaran Komtaş Bilgi Yönetimi Yazılım Ekip Lideri Selçuk Bozdağ, temiz ve sürdürülebilir enerji, hastalıklarla mücadele ve gıda kaynaklarının korunması ile elverişliliği konularını anımsattı.
Genel ekonomiye bakıldığında diğer alanların temelde bu üç alan yüzünden büyük dalgalanmalar yaşandığını görüldüğünü sözlerine ekleyen Bozdağ, “Enerji kaynaklarının sürdürülebilirliği için bugün hem devletler hem de enerji şirketleri büyük ölçekli araştırmalar yürütüyorlar. Bu araştırmaların her anında oldukça zengin ve yüksek hacimli veriler ortaya çıkıyor. Hastalıklarla mücadelede özellikle ilaç şirketleri büyük yatırımlar yapıyorlar ve her projelerinde çok farklı alt-alanlardan farklı veriler ortaya çıkıyor. Gıda endüstrisi ise dünyanın farklı bölgelerindeki açlık ile mücadelede ve azalan, bununla birlikte maliyeti artan organik gıda üretimi üzerinde duruyor. Tüm bu alanlardaki araştırmalar, farklı sistemlerin bir arada çalışmasını gerektiriyor” dedi.

Evrim_YetismisFinans ve telekom şirketleri çokça çalışmalı

Finans ve telekom sektörlerinin büyük veri ihtiyacı duyduğunu aktaran Intellica Genel Müdürü Evrim Yetişmiş, “Büyük veri üreten sosyal medyayı inceleyen finans ve telekom şirketleri bu konuda oldukça fazla çalışacaktır diye düşünüyorum.  Bu süreçte göz önünde bulundurulması gereken nokta, büyük verinin tek başına şirketlerin bütün sorunlarını çözemeyeceği gerçeğidir. Büyük veriyi diğer kavramlarla birlikte düşünmek gerekiyor” dedi.
Konuyla ilgili örnek veren Yetişmiş “Müşterilerinin gerçek zamanlı aktiviteleri üzerinden kampanyalar yapamayan bir şirketin, büyük veri analizi yapıyor olması rekabet için tek başına yeterli olamayacaktır. Gerçek rekabet gücünü elde edebilmek ve daha mutlu müşterilere sahip olabilmek için şirketlerin ellerindeki veriyi hem gerçek zamanlı hem de uzun vadeli analizlerle değerlendirmeleri gerekiyor” açıklamasında bulundu.
ETİKETLER : Sayı:871

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics