Dosya 29 MART 2011 / 03:04

Yapay zeka yöntemleri de gelişimde etkili olacak

Luna Teknoloji CEO’su Sinan Oymacı’ya göre de önümüzdeki süreçte doküman yönetim sisteminin diğer uygulamalarla bütünleştirmesi artarak, kurum veya organizasyonlarda verimliliği arttırmak söz konusu olacak. Özellikle ‘Yapay Zeka’ yöntemlerinin yaygınlaşması ile tanımlama, ayrıştırma ve iş akışını kolaylaştırma devreye alınacak. Kurumsal bilgi ve içerik yönetimini iş süreçlerinin bir parçası haline getiren kurumların kazanacağı rekabet avantajı, diğer kurumları da bu konuda ivedi yatırımlar yapmaya yönlendireceğini belirten
Softtech  Genel Müdürü Levent Berkman da, “Özellikle kavramsal ilişkilendirme ve lengüistik çözümleme konusundaki çalışmalar sonucu gelişmekte olan semantik arama motorlarının yaygınlaşması ile kullanıcılar içeriği daha anlamlı sınıflandırma olanağına kavuşacak ve içerik yönetim sistemlerinin etkinliği ve üretime katkısı artacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Kurumsal hafıza tek bilgi havuzunda toplanacak
Navigatör  Müşteri Yöneticisi Nihat Dikçe’ye göre de, önümüzdeki süreçte bilgi ve doküman yönetimi sistemleri hayatımızda daha fazla yer alıyor olacak, mevcut sistemlerle daha bütünleşik olarak çalışarak kurumsal hafızanın tek bir bilgi havuzunda saklanması ve yönetilmesi sağlanacak.
Xerox Türkiye Hizmetler ve Stratejik Hesaplar Operasyonları Satış Direktörü Gülçin Uysal da bilgi ve doküman yönetiminin önümüzdeki süreçte kritik iş uygulamaları için vazgeçilmez bir hal alacağına dikkat çekti. Süreçlerin iyileştirilmesinin müşteri memnuniyetinin artırılmasında kritik rol oynayacağını ifade eden Uysal, “Bilgi ve doküman yönetimi müşterinin sesi ile başlayan, gerektiğinde baskı ile sonlanan sürecin ara safhasında yer alıp, süreçler arası bütünleşme için de anahtar rol oynayacak” şeklinde konuştu.

Fatih_Kayadelenİçerik yönetimi ile ilgili çok daha fazla analitik unsur devreye girecek

IBM Türk Kurumsal İçerik Yönetimi Ürün Grubu Satış Yöneticisi Fatih Kayadelen’e göre de önümüzdeki süreçte bilgi ve doküman yönetimi alanında bir dizi gelişim yaşanacak. Gelecekte hem bilgi yönetim hem de içerik yönetim sistemlerinin çok daha karmaşık hale gelmesini beklediklerini dile getiren Kayadelen’in diğer gelişim saptamaları ise şöyle:
“Müşteri talepleri çok fazla farklı kanaldan gelmeye başladı ve daha da artacağını düşünüyoruz. Şu anda anında mesajlaşma çok kullanılmıyor olsa da Türkiye’de ileride bunun yoğunlaşabileceğini öngörüyoruz. Bir bankanın internet sayfasına girdiğinizde, sayfa üzerinden çevrimiçi destek talepleri olacak ve bu talepleri alan kişilerin ilerde, resmi olarak işlemi başlatabilecek kişiler olabilecek. Elektronik imza daha da yaygınlaşacak ve bu elektronik evrak işlemlerinin yolunu açacak. Herhangi bir şey için bankaya gitmenize gerek kalmayacak, gerekli evrakları hazırladıktan sonra elektronik imza ile bankaya gönderip, süreci başlatabileceksiniz. İlerde içerik ile ilgili daha fazla şeyin mobil cihazlardan kullanılabilir olacağını düşünüyoruz. Fiziksel bağlılıklar kalkacak, bir yere gitmeden, çıktı almadan işler halledilecek. Bir sonraki aşamada, müşteri bilgilerine veya müşterinin tüketim eğilimine ulaşmak, doğru zamanda, doğru bilgiye erişmek çok önemli hale gelecek. İçeriklerle ilgili analizler ortaya çıkacak. Uzun vadede içerik yönetimi ile ilgili çok daha fazla analitik unsurun devreye girmesini bekliyoruz. Sadece içerik sahibi olmak ya da sahip olunan milyonlarca müşterinin sözleşmelerinin elde bulundurulması uzun vadede yeterli olmayabilir. Uzun vadede etkili olabilmek için tüm sistemlerde, veritabanlarında tüm bunların ayıklanmış olarak tutulması ve bu sistemlerin bütünleştirilmiş olması gerekir. Bu müşteri kitlesini gerçekten anlama şansı da tanır, bütün detaylara inerek eğilimleri ölçebilmek, en çok nelerden şikayet edildiğini anlamak, pazarlama işlemlerinizin sonuçlarını görmek gibi büyümenin olmazsa olmaz koşullarını sağlamanıza yardımcı olur. Bu tip uygulamalar size işinize odaklanmayı ve işinizi büyütme fırsatı ve vakti sağlar. Siz işinize odaklanırken, bizim çözümlerimiz arka planda sizin bütün ihtiyaçlarınızı giderir ve esnek çözümler sunar. Siz sadece işinize odaklanmak için vakit harcarsınız ki gelecekteki ekonomik eğilimler de bunu gerektirecektir.”
ETİKETLER : Sayı:814

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics