Dosya 10 HAZİRAN 2012 / 15:12

Yazılım hizmete dönüyor, pazar büyüyor

Hizmet olarak yazılımdaki (SaaS) gelişim tüm yönleriyle dosya sayfalarımızda.

Bulut bilişimin en önemli iş modellerinden olan hizmet olarak yazılım (SaaS)’ın her yerden erişim gibi değişen iş hayatı öncelikleri ile birlikte daha da gelişeceği öngörülüyor.  Dünyada yapılan araştırma verileri ve rakamlar da bu gelişimi doğruluyor. Gartner’ın hazırladığı rapora göre, dünyada SaaS pazarının 2012’de 14,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Raporda SaaS tabanlı yazılım kullanma modelinin de 2015’e kadar oldukça sağlıklı bir şekilde büyüyeceği ve dünya çapında SaaS yazılımlarından elde edilen gelirin 22,1 milyar dolara çıkacağı da öngörülüyor.
Diğer taraftan, yazılım uygulamalarının yüzde 80’inin buluta taşınacağı ve bunların yarısının mobil uygulamalar olacağı 2012 yılında, hizmet olarak yazılım modelinden yararlanan şirketlerin 2013 yılında 150 milyar dolarlık bir bulut pazarına gireceği de konuşuluyor. Farklı uygulamaların da SaaS’a dönmesi ile orta ve küçük ölçekli şirketlerin de yeni deneyimler yaşayacağı düşünülüyor.
Mobil cihazları desteklemesi, şirketleri ofislere veya mesai saatlerine sıkıştırmanın ötesine geçireceği hizmet olarak yazılım modeli, gelişecek bir pazarı işaret ediyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:875

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics