Dosya 07 EKİM 2012 / 17:00

Yeni teknolojilerle gelişen uygulamalar

OT/VT uygulamaları, çok farklı yapıları, birbirini tamamlayan uygulama ve cihazları kapsadığı gibi, ihtiyaca göre şekillenen çözümlere de evsahipliği yapıyor. Yeni teknolojiler de OT/VT uygulamalarında hemen yansımasını buluyor. Bilkur Mobil Cihazlar Çözüm Yöneticisi Kaan Şanlı, özellikle son dönemlerde kablosuz iletişimin kolay, hızlı ve ekonomik yatırımlarla sağlanabilmesi nedeniyle 3G iletişimi destekleyen, endüstriyel dayanım standartlarına sahip veri toplama özelliklerine sahip endüstriyel terminaller ve tablet bilgisayarların tercih edildiğini belirtti. Şanlı, son zamanlarda 2D barkodların yaygınlığının ilaç sektöründeki projelerden dolayı arttığına da dikkat çekti. Deniz Yüksel Donanım Yazılım Teknik Müdürü Ahmet Kuru’ya göre ise, konu OT7VT olduğunda, tek boyutlu barkodlar hala en çok kullanılan teknoloji. Karekod olarak adlandırılan 2D barkod teknolojisinin gelişimine işaret eden Kuru ekledi: “Kredi kartları ile ilk tanıdığımız manyetik kart teknolojisi ise artık yerini çok daha güvenli ve akıllı kartlara ve RFID teknolojilerine bırakıyor. Bu gelişim ışığında, alışılan uygulamaların çok daha ötesinde, yeni geliştirilen birçok projede mutlaka akıllı kartlar veya RFID ürünleri kullanılıyor.”
Kullanılacak teknolojiye karar verebilmek için uygulamanın çok iyi analiz ediliyor olması gerektiğine işaret eden İGE Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Güngör’e göre, yıllardır kullanılan lazer barkod okuma teknolojisi halen sektörün en fazla tercih edileni. Ama yavaş yavaş yerini 2 boyutlu kod okuyuculara bırakıyor. Güngör, özellikle geçen 3 yıl içinde uygulanan İlaç Takip Sistemi kare kod uygulaması ile ‘Imager barkod’ okuyucu satışlarının arttığını, bunu başka sektörlerin de takip edeceğini söyledi. RFID uygulamaları, yıllardır barkod teknolojisini kullanan firmaların incelemeye başladığı ve pilot uygulamalar yaptığı bir teknoloji. Boer Ürün Yönetimi Pazarlama Grup Müdürü Korkud Kılınç stratejileri hakkında şu bilgileri verdi:
“Saha cihazlarında 3G tercih edilmeye başlamış olmasına rağmen, fiyat/performans oranı iyi olan GPRS’li ürünlerin, sahadan yüklü veri göndermeyen şirketler tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Geleceğe yatırım olarak, 2D barkod okuyuculu ürünlerin tercih edilebildiğini, modülaritesi yüksek olan ürünlerin bugün mevcut olmayan gelecek teknolojilerine adapte olabileceği öngörüsü ile tercih edilebildiğini gözlemliyoruz. Bazen de tercih edilen şirketin sunduğu hizmet olanakları, örneğin sunduğumuz 7/24 kesintisiz teknik servis hizmeti, bazen teknoloji ya da cihaz tercihinin önüne bile geçebiliyor.”
Farklı işletim sistemli donanımlar
Armada Motorola&Zebra Ürün Müdürü Sumru Aykut Uygur, kablolu ve kablosuz barkod okuyucular ve barkod okuyuculu mobil terminallerin yanı sıra, günümüzde RFID terminallerin de yoğun kullanılmaya başlandığını söyledi.

Uygur’a göre, günümüzde popüler olan diğer bir uygulama ise cep telefonları üzerinden barkod okutularak yapılan kampanyalar ve müşterilere özel indirimler. Bu tip uygulamalarda karekod barkod okuyucular kullanılıyor ve Uygur’un da dikkat çektiği gibi, tercihler 1D barkodlar yerine ‘karekod’ denilen 2D barkodlar yönünde değişiyor. Donanım kadar, yazılım tarafında da eğilimlerin değiştiğine işaret eden Uygur, “Eskiden sadece Microsoft Windows tabanlı geliştirilen uygulamalar, artık Google Android ve Apple iOS tabanlı olarak da geliştiriliyor ve talep ediliyor. Dolayısı ile farklı işletim sistemli donanımlar da bu sektörde oyuncu haline geliyor. Diğer bir eğilim ise mobil terminallerden daha çok tablet bilgisayarların tercih edilmesi yönünde” dedi.
Tematik Otomatik Tanıma Sistemleri Genel Müdürü A. Mutluhan Timurçin, barkodlu uygulamalarda 2 boyutlu kodların uygulamada veri toplama açısından olanakları genişlettiği bilgisini verdi. Timurçin’e göre, bu durumda da 2D okuyucular ve 2D okuyuculu el terminalleri daha fazla kullanılır olmaya başladı. Timurçin ekledi: “RFID uygulamaları açısından da UHF (868Mhz) frekanslarındaki etiketler, tag’ler ile daha etkin uygulamalar yapıldığı için UHF sabit RFID okuyucular ve el terminallerinin kullanımı artıyor.”
Bu uygulamalarda Türkiye’de en son teknolojinin takip edildiğinin altını çizen Aybil Bilişim Genel Müdürü Uğur Çetinkaya’ya göre, özellikle OT/VT ekipmanları konusunda Türkiye’de gerekli yatırımlar belli sektörlerde yapılmakta olup, kurumsal şirketler de bu tip yatırımlarda en üst seviyede cihazları tercih etmekte. Bir taraftan da, “Fakat bazı sektörlerde durum tam tersi olup, en ucuz cihaz çoğunlukla tercih sebebi olabilmekte” eleştirisini yapan Çetinkaya, ekledi: “Dünyada artık yaygın olarak kullanılmaya başlayan RFID ekipmanları da yavaş yavaş Türkiye’de kullanılmaya başlandı.”
“Endüstriyel PC, mobil ya da dokunmatik ekranlı operatör panel teknolojileri tercih ediliyor” diyen Trex Satış ve Pazarlama Birim Yöneticisi Volkan Bilmiş ise M2M’e vurgu yaparak şu hatırlatmayı yaptı: “Günümüzde, sadece operatör panellerden, yani PC ya da mobil cihazlardan bilgi girişi yapmak yeterli değil. Üretim alanında, makinelerden de birtakım elektronik sinyaller alınmalı. Bu sayede, makinelerin üretim hızları, gün içinde hangi nedenlerden ve ne kadar süre ile durduklarını gözlemleyebiliyoruz.”
Yeni teknoloji, sunum ve ihtiyaçları da artırıyor
Mobit Bilişim Ürün Grup Yönetim Müdürü Ahmet Sinan Ekinci şu değerlendirmeyi yaptı:
“Mobil terminaller üzerinde artık bütünleşik olarak gelen GPS teknolojisi sahadaki ekiplerin yerinin takip edilmesini sağlayarak izleme konusunda kullanıcılara destek sağlayabiliyor.

Tamer_OzdemÜRETİCİ VE TEDARİKÇİ FARKI

Univera Ürün Yöneticisi Tamer Özdem, ‘toplam sahip olma maliyeti’nin, yatırım planlamalarında şirketlerin göz önünde bulundurmaları gereken bir konu olduğuna dikkat çekti. Anlık düşük maliyetler üzerinden ilerlemek ekonomik açıdan mantıklı görünebilirse de, Özdem’e göre, sahip olunacak cihazın uzun vadede daha çok sahada kalabilmesi, problem ile karşılaşıldığında hızlı müdahaleler ile saha çalışanının aktif halde tutulması gibi konularda, bu konuda iyi organize olmuş üretici ve tedarikçi ikilisi ile çalışmanın faydaları da görülür. Özdem’e göre, bu sebeple uygulamaların çalıştığı cihazların özel endüstriyel sertifikasyonlar ile ekstra dayanıklı hale gelmiş olması ve bu tip cihazları satış sonrası hizmetler ile daha çok sahada, yani müşteride tutacak profesyonel tedarikçi ve  teknik servis modeli ile çalışılması önem taşır.

Can_ToluBÜTÜNLEŞEN YAPILARIN FARKI

Zebra Technologies Türkiye Ülke Müdürü Can Tolu, yazıcılarının genellikle kullanan şirketin yazılımı ile bütünleştiğini ve birlikte kullanıldığını belirtti ve ekledi:
“Üretim bantlarında etiket “print & apply” (yazdır & uygula) çözümleri için endüstriyel cihazlar, elektrik dağıtım, sayaç okuma, fatura/ceza düzenleme gibi saha uygulamaları ve perakendede fiş/faturayı veya raf etiketlerini anında yazdırabilmek için mobil cihazlar, bankalarda anında kredi kartı verebilmek için kart yazıcılar tavsiye ediyor ve satıyoruz.”

Ugur_DemirtisTAŞINABİLİR ÜRÜNLERE YOĞUN İLGİ

OT/VT uygulamalarında kullanılan en yaygın ve önemli teknolojiyi Tecpro Bilgi Teknolojileri Barkod ve POS Otomasyon Sistemleri Kanal Yönetmeni Uğur Demirdiş; ‘barkodlu tanımlama çözümleri’ olarak gösterdi. “Barkod okuyuculardan el terminallerine, mobil etiket yazıcılardan endüstriyel kart baskı cihazlarına kadar birçok ürün ailesi bu çözümlerde yerlerini almakta” diyen Demirdiş, “El terminali ve barkod okuyucu cihazlar en yaygın kullanılan ürünler olarak karşımıza çıkmakta. Sonrasında ise barkod yazıcılar ve tüm bu çevre birimlerinin bağlı olduğu dokunmatik POS PC’ler gelmekte. Bu ürünler en çok tercih edilen ürün grupları olmakla beraber, kullanım şartları ve müşteri taleplerine göre çeşitlilik göstermekte” yorumunu yaptı. Demirdiş ekledi: “Mobil teknolojilerin yaygınlık kazanması ile beraber, özellikle OT/VT alanında taşınabilir ürünlere yoğun bir ilgi başladığını görüyoruz.”

Engin_GuneyKAMERA ÇÖZÜMLERİ ÖN PLANDA

KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümler Satış Grup Yöneticisi Engin Güney, OT/VT uygulamalarında kullanılan teknoloji ve cihazları şöyle anlattı:
“OT/VT pazarı barkod teknolojileri ile başladı. Günümüzde halen en çok kullanılan teknoloji olarak yer almakta. RFID teknolojisi ile görüntü işleme teknolojileri ise son zamanlarda yaygınlaşmakta ve OT/VT uygulamalarında barkod ile çözülemeyen sorunları çözmekte.
Cihaz olarak barkod okuyan sabit ve mobil terminaller kullanılmakta. Ancak RFID ile farklılaşan cihazlar, görüntü işleme teknolojileri ile kamera çözümleri ön plana çıktı.”

Ozer_HincalARAÇ TAKİBİNDE FARK

Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, bugün gıdadan otomotive, ulaşımdan güvenliğe çok sayıda farklı sektörün, bu uygulamaları  kullandığını belirterek, “Arvento olarak, 13 bin 500’ün üzerinde müşteri ve 185 binin üzerinde araç sayısına sahibiz” dedi. Hıncal, özel sektörde ve kamuda Türkiye’nin önde gelen kurumlarının geliştirdikleri bu sektörel uygulamaları operasyonlarını yönetmek için tercih ettiklerini söyledi.
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics