Dosya 09 NİSAN 2011 / 01:03

Yenilenebilir enerjiler daha çok değerlendirilmeyi bekliyor

Yenilenebilir enerji kaynakları fosil yakıtlara alternatif olarak vazgeçilmez bir enerji kaynağı olarak değerlendiriliyor. Fosil yakıtlara dayalı bir ekonomiden, düşük karbon ekonomisine geçilmesi gerektiği özellikle vurgulanıyor. Bu yüzden de yenilenebilir enerjiler önümüzdeki yılların dünyada ve Türkiye’de en hızlı yükselen sektörlerden biri olmaya aday. ABD ve AB ülkeleri yenilenebilir enerji sektörüne çok önemli yatırımlar yapıyorlar. Hatta bazı ekonomistler, bu sektöre yapılacak yatırımların mevcut finans krizinden çıkmakta önemli rol üstleneceği tahminlerini bile dile getiriyorlar.
Yenilenebilir enerjiler AB nezdinde sera gazı emisyonlarının azalması, enerji verimliliğinin artması, birliğin petrol ve gaz ithalatı bağımlılığının azaltılması açısından oldukça önemli. AB, son olarak 2020 yılına kadar bölgedeki enerjinin yüzde 20’sini yenilenebilir enerjilerden sağlamayı hedeflediğini açıklamıştı. Diğer yandan kıtanın genelinde ülkelerin farklı politikaları da var. Desteklerde özellikle ülkeler arası farklılıklar var. İspanya ve Almanya gibi ülkeler bu alanda biraz daha ileride görünüyor.
Okyanusun diğer
yanında ABD’de ise Obama hükümeti baştan beri Bush hükümetinin aksine yenilenebilir enerjiye sıcak. Yerel ve özel girişimler bu alanda oldukça aktif. Örneğin Kaliforniya’da kullanılan elektriğin yüzde 10’u yenilenebilir enerjilerden elde ediliyor. Vali Arnold Schwarzenegger 2017 yılına kadar bu oranın iki katına çıkarılması gerektiğini düşündüğünü belirtmişti. Güneş ve rüzgar enerjisi kullanımını desteklemek amacıyla devlet yardımı veya vergi kredisi sağlanıyor. ABD iş dünyası da bu alana oldukça fazla ilgi gösteriyor. Kaliforniya’da valilik binaların tepelerine bahçeler kurulması, New York’ta melez motorla çalışan taksiler ve gökdelenlerin tepesine rüzgar türbinleri yerleştirme gibi planlar var. Yeşil dalga, iş dünyasının büyük markalarını da yakından ilgilendiriyor. ABD’nin en büyük perakende zinciri Wal-Mart da bunlardan biri. Wal-Mart 3 bin 500 mağazasına güneş panoları yerleştireceğini açıklamıştı.

Türkiye’de yenilenebilir enerjiler daha çok değerlendirilmeyi bekliyor
Türkiye’nin enerji kaynaklarına bakıldığında, en büyük doğal enerji potansiyelini yenilenebilir enerjilerin oluşturduğu dikkat çekiyor. Fakat bu büyük potansiyel yeterince değerlendirilemiyor. Özel sektör de Türkiye’nin yenilenebilir enerjiler potansiyelinin farkında son yıllarda. Özel sektör, özellikle rüzgar enerjisine yoğun ilgi gösteriyor. Türkiye’nin elektrik üretimindeki ithal kaynak ağırlığının azaltılması için yenilenebilir enerjiler en etkin seçenek olarak göze çarpıyor.
Diğer yandan maliyetleri düşmekte olan güneş enerjisi ve jeotermal enerji potansiyeli de daha çok değerlendirilmeyi bekliyor.
Yenilenebilir enerji sektörü finansman sıkıntısı içinde
Deloitte, yenilenebilir enerji sektörünün gelecek bir yılını inceledi. “Alternatif düşünce 2011: Yenilenebilir enerji sektöründe öne çıkan 10 konuya ve eğilimlere bakış” başlıklı raporda, dünyada yenilenebilir enerji sektörünün küresel sorunları ve belli başlı gelişme eğilimleri ele alındı. Rapora göre, bu sektörde ciddi bir finansman sıkıntısı çekiliyor ve banka kredileri almakta sıkıntı yaşanıyor. Buna karşılık sektörde konsolidasyon süreci devam ediyor ve sağlıklı bir büyümenin zemini ortaya çıkıyor. Sektörde sermayeye ulaşmanın giderek daha zorlaşması, vergi ve yasal mevzuat ile sektör liderlerinin büyük ölçekli operasyonları yönetme ve uygun çalışanları bulma zorunlulukları geliyor. Bankalar bu sektöre kredi vermekte temkinli davranırken, hükümetlerin bütçe sorunları nedeni ile teşvikleri kısmaları durumu daha da zorlaştırıyor. Şirketlerin daha büyük ölçekte plan yapabilmeleri için bütünleşik organizasyonlara, kapsamlı becerilere ve gelişmiş tedarik zincirlerine ihtiyacı var. Ortak girişimler şirketlerin uygun ölçeği yakalamasında daha fazla başvurulan bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Ezinç’ten güneş enerjisi el kitabı

Ezinç Metal güneş enerjisinin yerini ve önemini vurgulayarak toplum bilincini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili son olarak Ezinç Metal çalışanları bir bilgilendirme kitabı hazırladılar. Ezinç Metal’in desteği ile çalışmalarını sürdüren ve kısa adı EZGESEM olan Güneş Enerjisi Sürekli Eğitim Merkezinin yöneticisi İsmail Alp tarafından derlenen ve Güneş Enerjisi adını taşıyan kitabın yayına hazırlanmasında Oğuz Öztürk ve Mustafa Çantaoğlu görev aldılar. Ezinç Metal’in yayınladığı ilk bilgilendirme kitabının içinde güneş enerjisi ile ilgili ayrıntılı bilgi yer alıyor. Kitabın içinde güneş enerjisinin önemi, güneş enerjili sıcak su hazırlama sistemleri, güneş kolektörleri, düzlemsel güneş kolektörünü oluşturan ekipmanların özellikleri, güneş kolektörlerini yerleştirme açıları ve montaj şekilleri, cebri sirkülasyon güneş enerjisi sistem teknik hesabı, güneş enerjili sıcak su sistemlerinin tarım alanlarında uygulanmasında dikkat edilecek hususlar ve güneş enerjisi sıcak su üretim sistemlerinin lejyoner hastalığı ile ilişkisi anlatılıyor. Konuların anlatımı sırasında kitapta, 60 grafik, 27 tablo, 81 fotoğraf kullanılmış. Güneş enerjisi ile ilgili hazırlanan bu kitabı EZGEMSEM’den ücretsiz olarak temin etmek mümkün.
ETİKETLER : Sayı:816

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics