Dosya 13 MAYIS 2012 / 17:52

Yetişmiş personel ihtiyacı artıyor

Büyük veri ile şirketlerin girişmesi gereken yatırımların çok fazla bulmadığını aktaran Gartner Danışmanı Halil Aksu, “Çok parlak genç dimağların bu konuda son derece hızlı ve etkin bir şekilde sonuç üretebileceklerini düşünüyorum. Aklı İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemi (RDBMS) ile ‘örümceklenmemiş’ olan gençler, bulut bilişimi olanaklarını lise çağlarından beri kullanan kişiler, bu konuya meraklı olan, matematiği ve özelllikle istatistik bilgileri çok güçlü olan gençler bu işler için biçilmiş kaftandır” ifadelerini kullandı.
BT yöneticileri, iş birimi yöneticileri ve İK yöneticilerini eleştiren Aksu, “Klasik ve konvansiyonel profiller ve roller üzerinden arayışlar sürdürülüyor. Doğru yerde ve doğru şekilde aramazsanız, doğru kişileri bulamazsınız” uyarısında bulundu.
Büyük veri sonuçları ile başka bir problemden daha söz eden Aksu, “Yöneticilerimiz büyük oranda ‘içten gelen hislerine’ çok güvenmektedirler. Deneyimleri ve (ön) yargıları onları standart ve bilindik sonuçlara götürmektedir. Cesaret oranı giderek azalmakta, hızlı hareket edenleri takip etmek ve taklit etmek giderek yaygınlaşmaktadır” dedi. Ayrıca Aksu, “Büyük veri analizi sonucunda ortaya çıkacak olan bulguları yöneticiler acaba gerçekten sevecek mi, inanacaklar mı, o istikamette karar verip uygulayacaklar mı?” sorularının da cevap beklediğini dile getirdi.

Personel sayısını artırmak yerine akıllı sistemlere yatırım gerekiyor
Intellica Genel Müdürü Evrim Yetişmiş’e göre, büyük veri analizinden elde edilen sonuçların anlamlı hale getirilmesi için personel sayısı artırmak yerine veriyi işleyip anlamlı sonuçlar üreten akıllı sistem çözümlerinin daha fazla kullanılmasını sağlamak gerekiyor. Şirketlerin akıllı sistem çözümlerine daha fazla yatırım yapmaları gerektiğini dile getiren Yetişmiş, “Burada da çözüm üreten şirketlerin az maliyetli ve gerçekten sektör gereksinimini karşılayacak çözümler üretebilmesi gerekir. Akıllı sistem çözümlerine yapılan yatırımların akıllı analizlerden ortaya çıkacak kazançlarla kendini kısa sürede amorte edebilmesi de önemlidir” önerilerinde bulundu.
Büyük veri yatırımının üç ayağı olduğunu aktaran Komtaş Bilgi Yönetimi Yazılım Ekip Lideri Selçuk Bozdağ, bu konuyu şu şekilde özetliyor:
“Birincisi BT departmanlarının, büyük veri taşıyan sistemler üzerinde sistemleri idame edecek çalışanlara sahip olmasıdır. Hem dünyada hem ülkemizde bu konuda bir açık olduğu kesin. Bu, çok özelleşmiş ve sorunları da kendine özel bir alan. İkincisi, büyük veri analizini gerçekleştirecek ve sonuçları sunabilecek yazılımların teminidir. Yurtdışında büyük verinin bilgiye dönüşümü ilgi alanına dahil etmiş birçok yazılım şirketi ve ürünleri mevcut. Bu ürünlerden kesinlikle faydalanılması gerekmektedir. Türkiye’de ise büyük veriden analizler yapabilen yerli yazılımlar genellikle müşterilerin özel istekleri doğrultusunda geliştirilebiliyor. Üçüncü ve son olarak da, bu yazılımları etkin kullanımı için veri analizcilerinin görevlendirilmeleri. Veri analizcilerinin sayısını az tutmak ya da danışmanlıklar almanın yanında çeşitli eğitimlerin ilgili personele sunulması da bu üçüncü konuya bir çözüm getirecektir.”
Eskiden bir şirketin kaç tane ofisi ve çalışanı olduğu, ne kadar ürün sattığı veya cirosu o şirketin etkinliğinin yegâne ölçütleri olarak kabul edildiğini hatırlatan IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, “Dünyayı en iyi görme biçimi verilerledir. Dolayısıyla, iş analitiği orta ve uzun vadede her büyüklükte şirketin önceliği olmaya devam edecek. Eldeki verilerin bilgiye dönüştürülerek strateji oluşturulabildiği günümüzde, gelişen pazar dinamiklerine ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik özellikler çözümlere eklenecektir. Kullanıcılar da rakiplere karşı üstünlük kazanabilmek için bu alanda pazarın gereksinimlerine göre yatırım yapmaya devam edeceklerdir” öngörüsünde bulundu.

Kabul edilebilir maliyetle depolama başlı başına problem
Büyük verinin kabul edilebilir maliyetlerle depolanmasının başlı başına bir problem olduğuna değinen Dell İş Geliştirme Müdürü Şükrü Ergür, bu konunun çözümü için en önemli adımın kurumun bu verinin güvenliği ve erişimi için bir ihtiyaç analizi yapması olduğunu sözlerine ekledi. Ergür’e göre, bu analizler sonucunda basamaklandırılmış (tiered storage) veri depolama altyapısının toplam sahip olma maliyeti açısından en avantajlı çözüm olduğu görülecek.
Ergür önerilerine şu şekilde devam etti: “Depolanan verinin küçük bir kısmına erişim yapılıyor ve çok büyük bir kısmı yasal nedenlerle saklanıyorsa otomatik olarak basamaklandırma yeteneği olan veri depolama sistemleri maliyetleri düşürecektir ve yönetimi kolaylaştıracaktır. Diğer taraftan yüksek maliyetli FC sistemler yerine iSCSI çözümler ve çok yüksek cache belleği olmayan sistemler tercih edilmelidir. Büyük veri demek çok miktarda disk sürücü demek olacağından yüksek performans için büyük cache bellek miktarlarına gereksinim olmamaktadır. Özellikle video kayıt sistemlerinde cache belleğin iptal edilmesi daha yüksek performans elde edilmesini sağlamaktadır.”

Filiz_BabacanPersonel barındırmak yerine danışman şirketlere yönelmeli

Büyük veri konusunda personel barındırmak yerine danışman şirketler ile çalışmasının daha doğru olacağını aktaran Dojop Teknoloji İş Geliştirme Uzmanı Filiz Babacan, bu konuda uzmanlaşmış kişilerin sunacağı raporlar ve yorumlar ile büyük veri analizlerini yaptırmak gerektiğini belirtti.
Bu konuda günümüzde dikkate değer çalışmalar yapıldığını ve öğrencilerin bu konuda eğitim alması yönünde Twitter gibi birçok şirketin çalışması bulunduğunu dile getiren Babacan, “Bu konuda hizmet edecek olan profesyonellerin bireysel çalışma yerine takım çalışması oluşturması ve bu konuda danışmanlık düzeyinde bir hizmet sunması iş dünyasının bu konuda daha verimli hizmet almasını sağlayacaktır” öngörüsünde bulundu.

YENİ BİR MESLEK DOĞDU: Veri bilim insanı

Büyük veri kavramının gündeme gelmesi ve öneminin farkına varılmasıyla birlikte bu konuda çalışabilecek donanımda personel ihtiyacı da ortaya çıktığını belirten Oracle İş Zekâsı Bölgesel Satış Direktörü Ali Rıza Kuyucu, “McKinsey’in raporuna göre ABD’de büyük veri analizi için 140 bin-190 bin arasında personel ihtiyacı olacağı öngörülmektedir. Büyük veri kavramıyla birlikte büyük olasılıkla şu anda tanımlı olmayan pek çok meslek dalı oluşabilecek” bilgisini verdi.
Veri bilim insanı (Data Scientist) olarak isimlendirilen, büyük veri üzerinde analitik ihtiyaçlara cevap veren bir rol tanımı yapıldığını aktaran Kuyucu, şirketlerde bu role cevap verebilecek personel ihtiyacının da gitgide arttığını vurguladı.
Büyük veri çözümleri verinin toplanması, ayıklanması, tarihsel derinlikte saklanması ve analizi süreçlerinden oluştuğunu hatırlatan Kuyucu, “Büyük veriyle çözülebilecek iş ihtiyacı olan kurumların bu bütünleşik altyapıyı sunabilecek çözüm sağlayıcılarını değerlendirmelerini önerebilirim” dedi.
ETİKETLER : Sayı:871
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN