Dosya 23 EYLÜL 2012 / 17:34

Zirve, son gününde yoğun bir programa ev sahipliği yaptı

E-ticaret katlanarak büyüyecek

Zirvede son gününde düzenlenen forumlardan biri e-ticaret ve mobil ticaret üstüne oldu. ‘e-Ticaret, m-Ticarette Sonraki Adım Forumu’nun açılış konuşmasını E-Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği (ETİCAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Erdem yaptı. İnsanların interneti hızla benimsediğini, hatta çok az şeyin bu kadar kolay kabul gördüğünü söyleyen Erdem, e-ticareti ise internet devriminin en önemli adımı olarak tanımladı. E-ticaretin bir ekosistem oluşturduğunu söyleyen Erdem, “E-ticaret yapısının daha sağlıklı işlemesini sağlamak istiyoruz. Devlet de bu konuda hukuki altyapıdaki boşlukları doldurmak için adım atmalı. Bu konuda kendileri ile işbirliğine hazırız. Böylece bu alanda hacim hedefleri aşılabilir” dedi. Erdem’in ardından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oktay Yılmaz bir konuşma yaptı. Dünyada e-ticaretin, Türkiye’nin çok üstünde olduğunu, Türkiye’nin geriden ilerlediğini belirten Yılmaz, Türkiye özelinde BKM verilerine göre son yıllarda önemli büyüme olduğuna dikkat çekti. Yılın ilk üç aylık döneminde 41 milyona yakın işlem adedine ulaşıldığını söyleyen Yılmaz, Türkiye’de e-ticaretin birçok gerekçe ile büyümesinin önünün açık olduğuna vurgu yaptı.
Alışveriş ve ödemeler değişti
Profitkar Platform Yöneticisi Şahin Tulga, yaptığı sunumuyla, platformlar, ağ etkileri ve platform başarısını, küresel örnekleriyle anlatırken, Forrester Research e-Ticaret ve Kanal Stratejileri Başkan Yardımcısı Benjamin Ensor da mobilitenin e-işi nasıl değiştirdiğine ve şirketlerin bu yapıda nelere dikkat etmesi gerektiğine değindi.
Satış kanallarında bütünsellik
Etkinlik kapsamında günün ilk yarısında düzenlenen ‘Geleneksel Ticaretten e-Ticarete Hızlı Dönüşüm Öyküleri’ başlıklı panelde ise farklı sektörlerdeki e-ticaret uyumu, bu konuda izlenen süreçler ele alındı. Moderatörlüğünü Fortune Türkiye Teknoloji Editörü ve Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kerem Özdemir’in yaptığı panelin katılımcıları Collezione Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Hakan Duran, Morhipo Genel Müdürü Kaan Dönmez, Teknosa CIO’su Önder Kaplancık ve Banvit Bilişim Sistemleri Müdürü Timur Karaman oldu. Katılımcılar sektör bazında kendi e-ticaret maceralarını, bu konuda attıkları adımları anlatırken, elde edilen kurumsal faydalara ve müşteri ile etkileşimde sağlanan avantajlara işaret etti.
İkinci bölümde gerçekleşen ‘Ödeme Sistemleri’ başlıklı panelle finans ve mobil iletişim sektörü yetkilileri biraraya geldi.
ETİKETLER : Sayı:889

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics