Dünya 03 OCAK 2016 / 15:12

​Her yüzeyde gidebilen uçan kaykay gerçek oldu

Geleceğe Dönüş'te gördüğümüz en güzel teknolojilerden biri elbette ki uçan kaykaylar. Her yüzeyde, havada bir miktar yükselmiş bir şekilde hareket edebilen bu uçan kaykaylar, sürtünmenin neredeyse sıfır olması sebebiyle son derece hızlı da hareket edebiliyorlar.
Bugüne kadar yapılan uçan kaykay denemelerinde pek çok firma manyetik alanı ve özel bir zemini kullanıyor. Lexus'ün hazırlamış olduğu uçan kaykay da aynı şekilde. Uçabilmesi için özel bir zemine ihtiyaç duyan Lexus uçan kaykay gelecekte bu zeminlerin daha yaygın bir hale gelmesiyle belki kullanılabilir. Fakat bize hala "her zeminde giden" bir uçan kaykay lazım. Bu "eksiği" gören Arca, ArcaBoard isimli uçan kaykayıyla karşımıza çıkıyor.
Manyetik alan yaratmak yerine hava akımı oluşturma yöntemiyle yükselen ArcaBoard, üzerinde 36 tane minik ama güçlü pervane bulunduruyor. Bu pervaneler üstten aldığı havayı aşağıya üflerken kaykayın da yükselmesini sağlıyor. Hava akımını yaratan pervaneler kaykayın sağ ve sol tarafına yerleştirilirken, orta iç kısmında bir batarya yığını bulunuyor. Ürünün toplam 272 beygir güce sahip olduğu belirtiliyor.
Özel bir dengeleme sistemi bulunduğu söylenen kaykayın videolarına baktığımızda çok da dengeli durduğunu söylemek zor. Ayrıca videolarda uçan kaykayın herhangi bir yöne doğru bir hareketini de göremiyoruz. Yükselip alçalıyor, havada süzülüyor, kendi çevresinde dönüyor ama ilerlemiyor. Diğer taraftan 36 pervanenin yaratacağı fazlasıyla güçlü hava akımının çıkaracağı gürültü de merak konusu. Kaykayın üstündeki hava deliklerinin birini ayağımızla kapatmamız durumunda gerçekleşecek olan denge kaybı da düşündürücü.
Ürünün fiyatının 19.900 dolar olduğu belirtilirken ayrı satılan şarj ünitesi ise 4.500 dolar olarak belirlenmiş. Bir nevi hovercraft mantığıyla çalışan uçan kaykayın, bu yöntemi kullanmaya devam ederek ne kadar geliştirilebileceği ise merak konusu.
ETİKETLER : 1053 Lexus ArcaBoard

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics