Dünya 20 ARALIK 2015 / 16:01

​Hyperloop ulaşım araçlarına yeni bir alternatif getiriyor

Elon Musk’un “daha hızlı ve daha ucuz” mottosuyla hayata geçirdiği ulaşım aracı Hyperloop’un test sürüşlerine 2016 yılında başlanması planlıyor.
 
Tesla CEO’su Elon Musk çılgın projesi Hyperloop’u 2013 Ağustos ayında tanıtmıştı. Ulaşım kaynaklarına yeni bir alternatif getiren Hyperloop, “daha hızlı ve daha ucuz ulaşım” mottosuyla yere değmeyen bir boru yolu içerisinde yer alan kapsül ile seyahat etmeyi mümkün kılıyor. Saatte 1200 kilometre  hıza ulaşabilen kapsüller sayesinde Los Angeles ile San Francisco arası 634 kilometrelik mesafe 30 dakikada kat edebiliyor. İki şehir arası mesafe uçakla bile 1 saat 15 dakika sürerken, Hyperloop bu süreyi neredeyse yarı yarıya indiriyor.

Havasız kanallarda itme gücüyle çalışan sistem, 1200 kilometre hıza ulaşabiliyor. İtme gücüyle oluşan sürtünme ve hava basıncını elektronik kompresörler sayesinde önden arkaya atarak, tüp içinde oluşan basınç ve tüpün hızı dengelenebiliyor. Hava basınçlı tamponlarla desteklenen tüp, yerden 0,5 ile 1,3mm yükseklikte ilerliyor. Proje bedeli başta 7 milyar dolar açıklansa da, en az 10 milyara ulaşması bekleniyor.
 
Projeyi hayata geçiren Hyperloop Techologies isimli şirket, projenin testine Kuzey Las Vegas, Nevada’da 2016 yılının başında başlaması bekleniyor.  Şirket şimdilik, kendi tasarımları olan elektrik motoruyla 1 kilometrelik yolda 540 kilometre hızda deneme yapmak istiyor. Hala güvenlik ve test için bir alan seçmeye çalışan şirket, 2020 yılına kadar çalışan bir Hyperloop sistemi inşa etmeyi hedefliyor.

Hyperloop’un boru yolunun çevresinde yer alan solar paneller ile güneş enerjisi üreterek, çevreye duyarlı ve daha ucuz bir taşıma aracı olmasını da sağlıyor. Saatte 840 yolcu taşıması planlanan sistemde, her tüp 28 yolcu taşıyor. Projenin hayata geçirilmesi durumunda, seyahat fiyatının 10-20 dolar arasında değişebileceği şimdiden dedikodular arasında. Projenin önünde politik, ekonomik, teknolojik engelleri bulunmasına rağmen hayata geçmesi hiç de imkânsız gibi durmuyor.
ETİKETLER : 1051

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics