Dünya 23 TEMMUZ 2016 / 17:00

​İngiliz taksiciler Uber’e dava açtı

İngiltere’de iki taksi şoförü, Uber’in işçi haklarına aykırı davrandığını iddia ederek İngiliz İş Mahkemesinde dava açtı
Kalifornia menşeli seyahat uygulaması Uber, İngiltere’deki iki taksicinin açtığı dava sonucu mahkemelik oldu. Şirketin iş modelindeki uygulamalardan şikâyetçi olan taksiciler, özellikle hastalık tazminatı, asgari ücret ve ücretli tatil gibi haklar tanımayan uygulamanın iş modelinin değişmesi için bu emsal davayı açtıklarını belirttiler.
Kullanıcıların akıllı telefonlarıyla taksi bulmasını ve ödemesini gerçekleştirmesini sağlayan Uber’e Londra’da 30 binden fazla taksi şoförünün dâhil olduğu belirtiliyor. Goldman Sachs ve Alphabet’in de yatırımcıları arasında bulunduğu uygulama, tüm dünya genelinde hızlı bir büyüme ile 62,5 milyar dolar piyasa değeri elde etmesine rağmen birçok ülke ve şehirde de çeşitli protestolar ve yasaklamalarla karşılaştı.
İngiltere ve Galler’deki binlerce Uber sürücüsünü ilgilendiren bu dava eğer Uber aleyhine sonuçlanırsa, şirketin iş modelini derinden etkileyen sonuçlara neden olacak. Bu noktada şirketin, bünyesindeki sürücüleri kendi işinin patronu olarak sınıflandırması, çalışma haklarına aykırı olarak yorumlanıyor. Şirketin sürücüleri bu şekilde nitelendirerek tatil ücretleri ve asgari ücret uygulamasından kaçındığı belirtiliyor. 
 
ETİKETLER : 1081 Uber

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN