Dünya 23 OCAK 2016 / 16:37

​Ortaokullara ve liselere kodlama dersi yolda

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ortaokul ve liselere kodlama dersi eklemek için hummalı bir çalışma yürütüldüğünü açıkladı.
Dünyanın giderek dijitalleşmesiyle birlikte kodlama da ortak bir dil haline gelmeye başladı. Ülkeler bu konuda anaokulu seviyesine kadar inerek kodlama eğitimi vermeye başlarken Türkiye, gecikmeli de olsa içerisinde bulunduğumuz çağın gereklerini yakalama konusunda adım atmaya başladı.

Bu doğrultuda ortaokul ve lise müfredatlarına kodlama dersinin eklenmesi için çalışmalar yürütüldüğünü açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile dirsek teması kurduklarını ifade etti.

Geçtiğimiz yıl ilköğretim seviyesi için gündeme gelen kodlama eğitim, gecikmeli de olsa güzel bir gelişme olarak göze çarpıyor. Ders müfredatı, hafta kaç saat eğitim verileceği, eğitimcilerin sahip olması gereken kıstaslar gibi değişkenler konusunda bir bilgi verilmese de bilişim dünyası ile erken yaşta tanışabilecek gençlerin katma değerli ürünler geliştirilmesi konusunda ülke ekonomisine yapacağı katkı yadsınamaz. 


 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN