Dünya 22 KASIM 2015 / 11:20

​Rusya'nın sosyal ağlar üzerindeki baskısı artıyor

Son yıllarda ülkedeki internet politikasını sıkılaştıran Rusya'nın hedefinde şimdi de mikroblog sitesi Twitter var.
Son yıllarda ülkede iş yürüten teknoloji şirketleri üzerinde büyük bir baskı oluşturan Rusya, bu politikasına devam ediyor. Özellikle sosyal ağlar üzerine yoğunlaşan Rus Hükümeti, şirketleri kullanıcı bilgilerini ülke içerisine taşımaları konusunda uyarıyor. Hali hazırda Reddit, Wikipedia ve Google, Rus Hükümeti'nin bu politikasından etkilenirken, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu Roskomnadzor, sosyal ağların Rus vatandaşları tarafından yoğunlukla kullanıldığını, bu yüzden olası veri ihlallerine karşı izledikleri politikayı sürdüreceklerini söylüyor.

Özellikle internet hizmeti veren şirketlere odaklandıklarının altını çizen Roskomnadzor, Eylül ayında yürürlüğe giren yeni yasayı hatırlatarak, ülkede hizmet veren sosyal ağları ve internet şirketleri kullanıcı verilerini Rusya içerisinde tutmaya davet etti. 

Geçtiğimiz günlerde kullanıcı sözleşmelerinde yenilik yapan Twitter, bu konuda Rusya'nın politikasıyla ters düşüyor. Mikroblog sitesinden Rus Hükümeti'nin açıklamaları ile bir cevap gelmese de, Twitter'ın da Google gibi şirketlerin yaptığı gibi Rusya'ya has bir kullanıcı sözleşmesine gidebileceği konuşuluyor. İlerleyen günler bu konuyla ilgili çok daha belirleyici olacak. 
ETİKETLER : 1047

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics