Dünya 19 EKİM 2015 / 12:00

​Uruguay’da ekolojik havalimanı kuruluyor

Uruguay Hükümeti, bu yıl Carrasco Uluslararası Havalimanı’na güneş panelleri inşa edeceklerini duyurdu.
Son yıllarda dünya genelinde yaşanan hızlı sanayileşme, nüfus artışı, kentleşme ve yaşam düzeyinin yükselmesi gibi etkenler, özellikle fosil kaynaklı enerji tüketimini arttırıp ve çevre kirliliğine yol açıyor. Bu yüzden doğa kaynaklarının korunmasına katkıda bulunan, tükenmeyen ve çevreye daha az veren enerji kaynaklarının önemi giderek artıyor.
Uruguay, Montevideo’da yer alan Carrasco Uluslararası Havalimanı tamamen yenilebilir enerji kullanan ve depolayabilen bir havaalanı olmayı amaçlıyor. Her yıl yaklaşık 1 milyon 800 bin yolcu trafiği yaşanan Carrasco Havalimanı’nında bu hedefle, 4 hektarlık alana fotovoltaik  güneş panellerinden oluşan bir park kurulmaya başlandı.
4 Hektarlık alana kurulan güneş panelleri 3-4 MW enerji üretebilecek. Projede 3 rüzgar türbini de yer alacak. 2016 yılında havalimanında yüzde 100 temiz enerji tedarik edilmesi bekleniyor.
Hindistan’ın Kerala eyaletinde yer alan Cochin Uluslararası Havalimanı enerjisini tamamen güneş panellerinden elde edeceği haberinin ardından Urguay’ında temiz enerjiyle çalışan havalimanı haberi umut vadediyor.
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics