Dünya 02 KASIM 2015 / 10:18

​Volvo da elektrikli otomobil pazarına giriyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarını önleme ve enerjinin verimli kullanımı açısından elektrikli otomobiller geleceğin taşımacılığını temsil ediyor. Elektrikli araba üreteceğini açıklayan Audi, Peugeot ve Mercedes markalarından sonra Volvo’da elektrikli araba üreteceğinin müjdesini verdi.
Bugün dünyada otomotiv endüstrisi, azalan fosil yakıtlar nedeniyle bir değişim sürecine girdi. Bu yeni süreçte otomotiv uygulamalarında elektriğin önemi giderek artmaktadır.  Petrol rezervlerinin dünyanın ihtiyaçlarını ekonomik ve çevresel kriterlere uygun bir şekilde karşılama yeteneğini her gün kaybetmekte olduğunun bilincine varan büyük üreticiler bir bir elektrik motoruna geçiş yapmaya başladılar. Bu teknolojiyi son olarak benimseyen firma ise Volvo oldu.

Elektrikli araç fikri şuan Volvo için daha geliştirme aşamasında. Ancak şirket ilk elektrikli otomobilini 2019 yılında piyasaya sürmeyi amaçlıyor. Volvo’nun yeni otomobili hakkında çok fazla bilgi olmasa da, şirket tarafından SUV bir model ile elektrikli otomobil pazarına gireceği belirtiliyor.  Öte yandan başka bir kaynakta yer alan habere göre; Volvo önümüzdeki yıllarda her modeli için birer plug-in hibrit versiyonu çıkarmayı planlıyor. Şirketin CEO’su Hakan Samuelsson iki yıl içerisinde Volvo otomobillerinin yüzde 20’sini plug-in hibrit ve elektrikli modellerin oluşturacağını belirtiyor.
 
ETİKETLER : 1044

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics