Dünya 23 ŞUBAT 2015 / 07:06

‘Drone’ planları suya düştü

Bir süredir insansız hava araçlarıyla sipariş teslimatı sistemini oturtmak isteyen online perakende devi Amazon’un planları şimdilik suya düşmüş gibi görünüyor.

 

İnsansız hava araçları ile ilgili yeni kararlar alan Amerikan Federal Havacılık Kurumu, Amazon’un bu araçlar ile yapmayı planladığı teslimat planlarının önüne taş koydu. Yeni yasalara göre ticari amaçlı uçuşların özel bir pilot sertifikasına uçuş hızı 161 km olarak sınırlandırıyor. Uçuşların yerden 152 metre yükseklikte olması gerekliliği de yeni yasalar arasında yer alan bir diğer madde olarak dikkat çekiyor.

Amazon’un Küresel Kamu Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Paul Misener, FAA’in taslak kararlarının bir iki yıl içinde uygulamaya konulabileceğini ama yine de Amazon’un Prime Air programının uygulanmasına engel olacağını söylüyor. Amazon, Prime Air ile müşterilerine yarım saat veya daha kısa sürede teslimat yapma planı yapıyordu.

Amazon’un yeni kurallar çerçevesinde gerekli izinleri almak için önemli bir çaba sarfetmesi bekleniyor. İnsansız hava araçlarıyla birlikte  önemli zaman avantajı kazanacak şirket, bunun yanı sıra bu teknolojinin sunduğu maliyet avantajından da faydalanmak istiyor. İşin içine Google ve Alibaba’nın da yaptıkları test çalışmalarıyla girdiğini düşünürsek, hali hazırda ertelenen insansız hava aracı ile teslimat planlarının yakın gelecekte tekrardan gündeme geleceğini söyleyebiliriz.

 
ETİKETLER : 1010
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN