Dünya 07 ŞUBAT 2016 / 13:20

'Cyborg' ordu konusunda önemli adımlar

Teknolojinin gelişimiyle birlikte bilim kurgu dünyasında görmeye alışkın olduğumuz teknolojileri, gerçek hayatta da görmeye, hatta kullanmaya başladık.

Dijitalleşme günümüz en önemli eğilimleri arasında yer alıyor. Sektörler büyük bir hızla değişip, şekil değiştirirken, ülkeler savunma sanayilerini de tekrar gözden geçirmeye başladılar. Bu noktada savunma alanındaki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Amerika Birleşik Devletleri, genellikle filmlerde görmeye alıştığımız Cyborg askerler konusunda önemli gelişmelerin yaşandığını duyurdu. 

ScienceAlert'ta yer alan habere göre, DARPA tarafından geliştirilen proje kapsamında beyin ve dijital dünya arasında veri transferi bağı kurmayı amaçlanırken, bu sayede Amerikan ordusunun Cyborg askerlerden oluşturulabileceği ifade ediliyor. Henüz oldukça yeni bir proje olsa da DARPA, projenin tamamlanmasıyla birlikte 1 milyon nöronun birbiriyle iletişim kurabileceği bir sistem üzerinde hummalı bir çalışma yürütüyor. Hali hazırda 100 kanal üzerinden çalışabilen proje kapsamındaki çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte beyin ve makina arasındaki bağın oldukça sıkı bir şekilde sağlanabileceği ifade ediliyor.

DARPA'nın projesini, Hollywood yapımı "Evren'in Askerleri" filmi ile bağdaştırabilsek de, olaya geniş bir çerçeveden baktığımızda, DARPA'nın geliştirdiği projenin insanlık adına büyük önem taşıdığını görebiliriz. Projenin istenilen seviyeye gelmesiyle birlikte uzuv, görme ve duyu kaybı gibi problemler sebebiyle zorluklar yaşayan milyonlarca insanın hayatı değişebilir. Bunun yanı sıra birçok sektör yaşayacağı kabuk birlikte zincirleme bir değişime de ön ayak olabilir. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics