Dünya 08 EKİM 2015 / 16:06

15 milyon kullanıcı bilgisini çaldırdı

ABD'de faaliyet gösteren kredi raporlama şirketlerinden Experian, siber saldırganların T-Mobile’a saldırarak 15 milyon kullanıcının bilgilerini çaldığını açıkladı.

Son yıllarda siber saldırganların yaptıkları saldırılarda hedef değiştirdiklerini gözlemliyoruz. Saldırganlar, daha önce kısa yoldan maddi kazanç sağlayacaklar saldırılar yaparlarken, günümüzde verinin öneminin artmasıyla beraber yapılan saldırıların şekilleri de değişmeye başladı. Bu durumun son kurbanı T-Mobile oldu.

Kredi raporlama şirketi Experian’ın yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz iki yıl içerisinde GSM operatörü T-Mobile ile sözleşme imzalayan 15 milyon ABD vatandaşının kişilik bilgileri, adres bilgileri, sosyal güvenlik, ehliyet ve pasaport numaralarının siber saldırganlar tarafından çalındı. Geçtiğimiz Eylül ayında ortaya çıkan skandalla ilgili yetkililerin soruşturma açtığı ifade edilirken, konunun yasal kurumlara kadar ulaştığının altı çiziliyor.

Experian’ın yaptığı açıklamalara büyük tepki gösteren T-Mobile ise müşterilerinin bilgilerini nasıl kurtaracağını düşünüyor. T-Mobile yönetim kadrosundan John Legere, Experian ile kurdukları ilişkiyi gözden geçirdiklerini belirtti. Legere, yapılan siber saldırıdan dolayı oldukça kızgın ve üzgün olduklarını dile getirirken, önceliklerinin siber saldırıdan etkilenen müşterilere yardımcı olmak olduğunu vurguladı.

 
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics