Dünya 08 EKİM 2015 / 16:06

15 milyon kullanıcı bilgisini çaldırdı

ABD'de faaliyet gösteren kredi raporlama şirketlerinden Experian, siber saldırganların T-Mobile’a saldırarak 15 milyon kullanıcının bilgilerini çaldığını açıkladı.

Son yıllarda siber saldırganların yaptıkları saldırılarda hedef değiştirdiklerini gözlemliyoruz. Saldırganlar, daha önce kısa yoldan maddi kazanç sağlayacaklar saldırılar yaparlarken, günümüzde verinin öneminin artmasıyla beraber yapılan saldırıların şekilleri de değişmeye başladı. Bu durumun son kurbanı T-Mobile oldu.

Kredi raporlama şirketi Experian’ın yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz iki yıl içerisinde GSM operatörü T-Mobile ile sözleşme imzalayan 15 milyon ABD vatandaşının kişilik bilgileri, adres bilgileri, sosyal güvenlik, ehliyet ve pasaport numaralarının siber saldırganlar tarafından çalındı. Geçtiğimiz Eylül ayında ortaya çıkan skandalla ilgili yetkililerin soruşturma açtığı ifade edilirken, konunun yasal kurumlara kadar ulaştığının altı çiziliyor.

Experian’ın yaptığı açıklamalara büyük tepki gösteren T-Mobile ise müşterilerinin bilgilerini nasıl kurtaracağını düşünüyor. T-Mobile yönetim kadrosundan John Legere, Experian ile kurdukları ilişkiyi gözden geçirdiklerini belirtti. Legere, yapılan siber saldırıdan dolayı oldukça kızgın ve üzgün olduklarını dile getirirken, önceliklerinin siber saldırıdan etkilenen müşterilere yardımcı olmak olduğunu vurguladı.

 
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN