Dünya 13 OCAK 2014 / 08:22

2014’te bir milyar Android kullanıcısı olacak

Gartner raporuna göre, dünyadaki kişisel bilgisayar, tablet ve akıllı telefonları kapsayan cihazların satışı önceki yıla göre yüzde 7,6 oranında artış gösterecek.

Taşınabilir cihazların sürekli çeşitlendiği bir döneme giriliyor. Bu çeşitlenme konusunda üreticileri cesaretlendiren yazılımların başında Android geliyor. Hemen her cihaza uyarlanan sürümleriyle farklı mecralarda kendine yer bulan işletim sisteminin 2014 yılında bir milyardan fazla kullanıcıya ulaşması bekleniyor.
Gartner rakamlarına göre, 2017 yılında Android kullanıcılarının yüzde 75’i gelişmekte olan piyasalardan gelecek. Araştırma şirketine göre, dünya çapında geleneksel kişisel bilgisayar, tablet ve akıllı telefonların toplam satışında yüzde 7,6’lık bir artış görülecek.
Gartner Araştırma Direktörü Ranjit Atwal, “Taşınabilir telefonlar daha düşük bir hızda büyümesini sürdürecek. Burada üst seviye cihazlardan daha orta seviye ürünlere gidildiği görülecek. Klasik dizüstü ve masaüstü bilgisayarları kapsayan geleneksel kişisel bilgisayarlar yerlerini esnek tabletler, melez cihazlar ve daha hafif Ultrabook’lara bırakmayı sürdürecek” açıklamasında bulunuyor.
Taşınabilir telefon satışlarının 2013 yılına göre yüzde 5 oranında artışla 1,9 milyar cihaza ulaşması bekleniyor. Dünya çapında tablet piyasasının yüzde 47 oranında artış göstermesi beklenirken, daha düşük ortalama satış fiyatı yakalanması öngörülüyor.
Geleneksel kişisel bilgisayar satışlarındaysa bir önceki yıla göre yüzde 7’lik düşüş gözlenecek. Windows’un melez ürünlerle ayakta kalacağı 2014’te Android işletim sisteminin hızlı yükselişi göze çarpıyor. Gartner Analisti Annette Zimmerman’a göre, Android kullanıcılarının düşük ücretteki ürünleri de tercih etmesiyle, Android’in iOS ya da Mac işletim sistemlerini geride bırakması normal karşılanmalı. Buna göre 2014’te 1,9 milyar Android yüklü cihaz olması beklenirken, iOS ya da Mac yüklü cihazların sayısı 682 milyonda kalacak.
ETİKETLER : Sayı:954

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics