Dünya 30 OCAK 2016 / 16:32

2020'de 5 nm çipler üretilecek

Mikroçiplerin daha küçük teknolojiyle üretilmesi, daha düşük güç tüketimi değerine ulaşılmasına ve daha az ısınmalarına sebep oluyor. Adım adım küçülen üretim teknolojileri mobil cihazların ihtiyaç duyduğu gücü sağlama konusunda işleri kolaylaştırırken, donanım üreticileri de bu avantajı "aynı güç tüketiminde daha yüksek performans" olarak değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Günümüzde pek çok mikroçip 14 - 16 nanometre üretim teknolojisini kullanıyor.
Çoğu şirketin tasarladığı mikroçiplerin üretimini gerçekleştiren TSMC, 2020'de 5 nanometrelik üretime geçileceğini tahmin ediyor. 2018'in başlarında 7 nanometreye geçileceğini belirten TSMC, böylece 2 yıl içerisinde çiplerin üretim teknolojisini yarı yarıya küçültmüş olacak.
7 nanometrenin altına inmenin biraz zor olduğunu belirten TSMC, bunun da üstesinden gelmek üzere olduklarını belirtiyor. Mor ötesi baskı yöntemini (UAV) kullanacağını ve bunun üzerine ciddi gelişme kaydettiklerini vurgulayan şirket, 10 nanometrelik çiplerini de 2016'nın başlarında müşterilerine sunmaya başlayacak.
Diğer taraftan grafik çipi üreticileri de 2016 yılında 28 nanometre teknolojisinden 14 - 16 nanometre FinFET üretim teknolojisine geçiş yapacak. Intel'in güncel işlemcilerinde ise 14 nanometre kullanılıyor.
ETİKETLER : TSMC 1057

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics