Dünya 06 TEMMUZ 2015 / 06:10

3D yazıcı ile burun nakil

Burnu olmadan doğan İrlandalı bebeğe 3 boyutlu yazıcı yöntemi ile burun nakil edilecek.
Büyük bir hızla gelişen teknoloji sağlık sektöründe birçok yeniliğin yaşanmasına imkân sağlıyor. Gün geçtikçe önem kazanan 3D yazıcı teknolojisi gelişmeye devam ediyor. En çok dikkat çeken konu ise 3D yazıcılarda organ ve doku baskısı alabilmek. İlk zamanlar zamanlarda sadece doku baskısı alınabilirken bugünlerde organ baskısı alınabiliyor.
İrlanda’da nadir bir hastalıkla dünyaya gelen TessaEvans’ın burnu yoktu ve koku alamıyordu. Ancak 3D yazıcı yöntemi ile Evans’ın artık bu sağlık sorunu çözülecek ve ameliyatla ona bir burun nakil edilecek.
Burunsuz olarak doğan TessaEvans’ın ilk ameliyatta, 3D yazıcı yöntemi ile kafatasının kopya kalıbı çıkarıldı. Doktorlar çıkarılan, kalıptan faydalanarak bir çıkıntı şekillendirildi. Bu çıkıntının bir kopyası yapılarak TessaEvans’ın yüzüne yerleştirildi. Evans’ın yüzünün esnemesini sağlayan bu parçanın olduğu bölgeye ileride bir burun yerleştirilebilecek.
Doktorlar 3D bio-yazıcı kartuşunu içindeki hücre ve benzeri bio-materyallerle sağlıyor ve basılan bu hücreler hastadan alındığı için, hastanın vücudunun bu yeni organı kabul etmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtiyorlar.
2 yaşındaki Evans’ın geçireceği ameliyatların bir süre daha devam ederek, küçük kızı sağlığına kavuşturacağı belirtiliyor. 3D yazıcı teknolojisi artık organ nakli bekleyen hastalar için büyük umut taşıyor.

 
ETİKETLER : 1029