Dünya 16 MART 2015 / 07:42

3D yazıcı ile jet motoru

Etkilerini neredeyse her sektörde görmeye başladığımız 3 boyutlu yazıcılar, bilim insanlarına ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Son olarak Avustralyalı bilim insanları 3 boyutlu teknolojileri kullanarak jet motoru ürettiler.

Monash Üniversitesi, Emaero Mühendislik, Federal Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu ve Deakin Üniversitesi'nin ortak çalışmasıyla geliştirilen üç boyutlu yazıcı ile üretilen jet motoru Geelong kentinde düzenlenen Avustralya Uluslararası Havacılık Fuarı Avalon Airshow 2015'te sergilendi.

Profesör Xinhua Wu, jet motoruna ilk kez görücüye çıktığı havacılık fuarında ziyaretçiler ve havacılık sektöründeki kuruluşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Wu, şunları söyledi:

"Bence insanlar sonuç için ve üretim açısından üç boyutlu baskının kapasitesini görmek için heyecanlılar. Bu proje de tam olarak bunu göstermeye çalışıyor ama aslında bundan daha fazlası var. Önemli olan her bileşenin malzemelerini nasıl elde edeceğimiz ve müşteri ihtiyacını veya sistem ihtiyacını nasıl karşılayabileceğimiz. Gerçekten bu projede yaptığımız bu. Bileşenlerdeki işlenen bütün malzemelerin havacılık ihtiyaçlarını karşılayacağından emin olmaya çalışıyoruz."

Kendi türünün örneklerine kyıasla çok daha kısa bir sürede üretilen ve daha az yakıt kullanan jet motoru Boeing ve Airbus'ın da dikkatini çekerken, hafif yapısıyla dikkat çekiyor. Jet motorunun seri üretimine başlanılması durumunda sektör için yakıt tasarrufu, yüksek randıman, daha hafif malzeme ve kısa sürede motor üretimi anlamına gelecek.
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN