Dünya 13 NİSAN 2015 / 09:09

3D yazıcı pazarı hız kesmiyor

Son dönemin en gözde teknolojileri arasında yer alan ve sektörleri yeniden şekillendirmeye başlayan 3D yazıcı sektörü hızla büyümeye devam ediyor.

3 boyutlu yazıcı pazarı hakkında araştırma yapan Canalys, son dönemde giderek benimsenmeye başlayan teknolojinin giderek yaygınlaştığını ortaya koydu. Rapora göre 2014 yılında sevkiyatı yapılan 3 boyutlu yazıcı sayısı bir önceki yıla göre yüzde 68 oranında artış yakaladı.

Aynı dönemde toplam 133 bin adete ulaşan sevkiyatın yanı sıra destekleyici servis ve ürünlerle birlikte pazarın toplam büyüklüğü 3,3 milyar dolara ulaşırken, bu miktar da bir önceki yıla göre yüzde 34’lük artışa işaret ediyor. Yazıcı sevkiyatlarının özellikle 2014 son çeyrekte artış gösterdiğini söyleyen Canalys bu dönemde gerçekleşen satış hacminin 1 milyar doların üstünde olduğunu tahmin ediyor.

Rapora göre pazar payının da yüzde 42 gibi büyük bir kısmını ABD oluşturmuş durumda. Raporun en dikkat çekici ayrıntılarından biri de, geçtiğimiz yıl sevkiyatı yapılan 3 boyutlu yazıcıların yüzde 75’inin fiyatının 10 bin doların altında olması oldu. Bu durum 3 boyutlu yazıcıların giderek son kullanıcıya da hitap ettiğini gösteriyor.

Canalys Araştırma Analisti Joe Kempton yorumunda, düşük fiyatlı, bireysel tüketici ve profesyonelleri hedefleyen 3D yazıcıların teknolojik ilerleme konusunda bir sıçrama yaptığına dikkat çekiyor. Bunlara Kickstarter gibi kitle kaynaklı fonlama platformlarından gelenler de dahil.

Raporda da yansıtıldığı gibi 3 boyutlu yazıcı ekosistemi özellikle son dönemde hızlı bir büyüme süreci içine girdi. Son kullanıcıya yönelik modellerin artması, ilgi çekici kickstarter projeleri ve tüketicilerin evde üretim yapma fikrine beklenenden sıcak bakması sektörün sağlıklı bir organik büyüme yaşadığını ortaya koyuyor. Sektörlerin iş modellerini değiştirmeye başlayan 3 boyutlu yazıcı sektörünün 2015 yılında da benzer bir büyüme yaşamasına kesin gözüyle bakılıyor.

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics