Dünya 18 EYLÜL 2015 / 14:53

3D yazıcıyla göğüs kafesi üretildi

Tıp dünyası, 3D yazıcı teknolojisi ile insanlara yeni umut ışığını yansıtmaya devam ediyor.


Sağlık sektöründe 3D yazıcı kullanımı gün geçtikçe gelişiyor ve artıyor. İlk önce eşya basımlarıyla başlayan 3D yazıcı teknolojisi şimdi yapay organ basımları, eksik kemik parçalarını tamamlama, kişiye özel protez yapımları ile insanlara yeni umutlar sağlıyor.

54 yaşında İspanyol bir adama 3D yazıcıyla titanyum bir göğüs kafesi yapıldı. Göğüs kemiği ve göğüs kafesinin bir kısmı kanser yüzünden hasar gören hastanın, anatomik yapısına göre üç boyutlu göğüs kafesi modeli titanyum malzemeden üretildi.

Hastanın göğsünün görüntüsünü, üç boyutlu tomografi cihazları aracılığıyla alan cerrahlar, hasar görmüş bölgeleri tespit ederek, Anatomics isimli Melbourne merkezli şirket ile birlikte titanyum implantları hazırladı.

Hastanın anatomisine birebir uyacak şekilde 3D yazıcıyla üretilen titanyum implantlar İspanya’da Salamanca Üniversitesi Hastanesinde uygulandı ve son verilere göre doktorlar hastanın ameliyattan sonraki durumunun iyiye gittiği açıkladı.

Gün geçtikçe sağlık sektöründe kullanımı artan 3D yazıcılar ile gelecek yıllarda ortalama insan ömrünün artacağı ve hastalıkların tedavi ve çözümlerinin bu yazıcılar ile daha rahat bulunacağı araştırmacıların öngörüleri arasında.

 
ETİKETLER : 1039