Dünya 23 TEMMUZ 2015 / 13:19

3D yazıcıyla hologram üretti

Hintli sanatçı  Ekaggrat Singh Kalsi, LED ışığı 3D yazıcı hammaddesi olarak kullanarak, hologram görüntüsü elde etti.

3D yazıcı aslında pekte yeni bir uygulama değil; geçmişi 1984’e dayanıyor. Bilgisayar destekli tasarım programlarıyla modellenmiş nesneleri, elle tutulabilir gerçek nesnelere dönüştüren bu yazıcıların baskı işlemleri yaparken birçok hammaddeyi kullanılabiliyor olması, farklı sektörlerde etkili olmasını da kaçınılmaz kılıyor.

Hintli ressam Ekaggrat Singh Kalsi’nin de farklı bir fikir aklına geldi ve 3D yazıcıyla ışığı boyamayı denedi. Bilgisayar modellerinde taradığı kızının portre görüntüsünü, 3D yazıcı yardımıyla havada duran holograma çevirmeyi başardı.

Opto izolatör yardımıyla kızının suratını tarayan sanatçı, 3DR Delta yazıcısına RDG LED bağladı. Suratı dönen kızın görüntüsünü, bir GIF dosyası haline getirdi ve 10 farklı açıdan bunu çalışma imkânı taşıdı.

Sanatçı, G Code programlama dili kullanarak LED ışığının yön hareketlerini belirleyerek, video kamera kullanarak ortaya çıkan sonucu kaydetmeyi başardı.

 
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN