Dünya 19 EKİM 2015 / 10:45

3D yazıcıyla inşa edilen en büyük yapı

Yaratıcı Tasarım Laboratuvarı’nın (LCD) tasarladığı beyaz kafesli yapısı olan "Vulcan", dünyanın en büyük 3D yazıcıyla inşa edilmiş mimarisi olarak Guinness Rekoru kırdı. Heybetli yapının uzunluğu 8.08 metre ve yüksekliği 2.88 metre olduğu belirtiliyor.
Yapının şekli 120 derecelik simetrik formuyla, volkanik patlama sonucu oluşan bulutları akla getiriyor. Beyaz kafesli sistemiyle patlamayı andıran bir şekli olsa da, mimarinin aslında ipek böceği kozasından esinlenildiği belirtiliyor.
LCD mimarları Yu Lei ve Xu Feng yapının tasarımını, ipek ve koza üretimini uzun vadeli araştırmaları sonucu hayata geçirdiklerini söyleyerek Yu Lei sözlerine şöyle devam ediyor: “Vulcan yeni bir gerçekliği temsil ediyor. Modern mimarlar, dijital tasarımlar ve yeni üretim yöntemleri kullanarak ideal bir tasarım kalitesi elde ettik. Bu gelişme ile teknoloji ve sanat arasındaki sınırlar giderek bulanıklaşacaktır.”
3D yazıcılarla çok daha detaylı, çok daha büyük ve çok daha görkemli yapılarla karşılaşacağız. Yeni endüstri devrimi yaratacak olan bu yazıcıların yaygınlaşmasıyla beraber dünya üzerinde pek çok iş yapısı değişecek.
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics