Dünya 19 EKİM 2015 / 10:45

3D yazıcıyla inşa edilen en büyük yapı

Yaratıcı Tasarım Laboratuvarı’nın (LCD) tasarladığı beyaz kafesli yapısı olan "Vulcan", dünyanın en büyük 3D yazıcıyla inşa edilmiş mimarisi olarak Guinness Rekoru kırdı. Heybetli yapının uzunluğu 8.08 metre ve yüksekliği 2.88 metre olduğu belirtiliyor.
Yapının şekli 120 derecelik simetrik formuyla, volkanik patlama sonucu oluşan bulutları akla getiriyor. Beyaz kafesli sistemiyle patlamayı andıran bir şekli olsa da, mimarinin aslında ipek böceği kozasından esinlenildiği belirtiliyor.
LCD mimarları Yu Lei ve Xu Feng yapının tasarımını, ipek ve koza üretimini uzun vadeli araştırmaları sonucu hayata geçirdiklerini söyleyerek Yu Lei sözlerine şöyle devam ediyor: “Vulcan yeni bir gerçekliği temsil ediyor. Modern mimarlar, dijital tasarımlar ve yeni üretim yöntemleri kullanarak ideal bir tasarım kalitesi elde ettik. Bu gelişme ile teknoloji ve sanat arasındaki sınırlar giderek bulanıklaşacaktır.”
3D yazıcılarla çok daha detaylı, çok daha büyük ve çok daha görkemli yapılarla karşılaşacağız. Yeni endüstri devrimi yaratacak olan bu yazıcıların yaygınlaşmasıyla beraber dünya üzerinde pek çok iş yapısı değişecek.
ETİKETLER : 1042
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN