Dünya 24 AĞUSTOS 2015 / 06:08

3D yazıcıyla üretilen ilk keman

Keman virtüözü Laurent Bernadac önderliğinde, 3 boyutlu yazıcıyla 3DVarius isimli ilk elektronik keman üretildi.

 

Geleceğin teknolojisi olarak görülen 3D yazıcılar ile neredeyse hayal ettiğimiz her parçayı bilgisayar ortamında modelleyerek, birkaç dakika içinde yazıcıdan çıkartabiliyoruz. Yazıcı, tasarımı somut bir obje olarak elle tutulur hale getiriyor. Üretimi daha pratik hale getiren bu 3D yazıcılar ile silah, organ, ev, köprü gibi yapılar bile üretildi.

Şimdi ise 3D yazıcı ile üretilen 3DVarius isimli elektronik keman, dünyada bir ilki oluşturuyor. Keman virtüözü Laurent Berndac’ın yardımıyla yapılan keman, görünüş olarak oldukça fütüristik bir yapıda ve hafif yapısıyla kolayca çalınabiliyor.

Kemanın gövdesi tamamen 3D yazıcıyla yapılmış olsa da iki adet parçası olan, keman teli ve köprü adı verilen parça sonradan kemana dâhil ediliyor.  Şuan prototip aşamasında olan keman, ileride müzik aletlerinin daha kolay üretilebileceğinin gösteriyor.

 
ETİKETLER : 1035

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN