Dünya 04 EKİM 2015 / 22:36

4K giderek ivme kazanıyor

Uydu ve yayıncılık operatörü SES, aynı zamanda 4K olarak da bilinen Ultra HD’nin tüketiciler, yayıncılar ve endüstri tarafından hızla yükselen bir ivmeyle benimsenmesine dikkat çekiyor.

İlk Ultra HD kanallarının yayına geçmesiyle birlikte, HD kalitesinin çözünürlük ve resim netliği açısından tam dört kat daha fazlasını sunan bu yenilikçi teknoloji, özellikle, Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve Asya’da çekiş gücü kazanıyor.

SES tarafından yayınlanan ve “Hazır, istikrarlı, Ultra HD” adını taşıyan bültende uydu operatörü, 2015 yılının teknolojik alanda çok önemli gelişmelere imza attığını ve uydu ile SES’in, bu yeni teknolojiyi desteklemek ve geliştirmek için merkez konumda bulunduğunun altını çiziyor.

Son günlerde fiyatı cazip 4K / Ultra HD televizyonlar mağazaları doldururken, deneysel canlı yayınlar yapılıyor. Spor ve yaşam tarzı içerik sunan daha fazla kanal yayına geçiyor, en son Hollywood filmleri Ultra HD çekiliyor ve ayrıca UHD Blu-ray disk formatı da yolda. Ultra HD’nin gelişimini sağlayan dinamikler; talep, ekranlar, içerik ve yayın teknikleri bir araya geliyorlar ve birbirlerini takviye ediyorlar.

Bültende SES konu hakkında şu notu paylaşıyor: “Demolar, içerik, yüksek teknik standartlar, cihazlar, aktarım altyapısı gibi Ultra HD’yi sağlayan unsurlar yavaş yavaş yerine oturuyor. Ultra HD gelişimini sağlayan dinamikleri en iyi şekilde, karşılıklı daha büyük işlerin ve tüketici pazarları arasında daha iyi sonuçların doğması için birbirini takviye unsurlardan oluşan, erdemli bir daire olarak tarif edebilir.” Bir dağıtım altyapısı olarak SES, uyduların kendi bant genişliği uygunluğu ile ülke ve kıtaları kapsayan geniş ayağı sayesinde, Ultra HD içeriğin yayınlanması için doğal bir platform oluşturduğuna inanıyor.
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics